FIĽAKOVO. Slováci sa čoskoro dozvedia meno učiteľa našej krajiny za rok 2020. V októbri totiž vyvrcholí tretí ročník tohto prestížneho oceňovania. V desiatke finalistov, vybraných odbornou porotou má tentokrát zastúpenie Novohrad. Predstavil ich Komenského inštitút.
„Učiteľa Slovenska 2020 získa 5-tisíc eur a vycestuje na svetové finále Global Teacher Prize 2021. Jeden z finalistov získa Cenu verejnosti a Komenského inštitút zverejní aj držiteľa mimoriadnej ceny Učiteľ na diaľku,“ informovala Magdaléna Koreny, PR manažérka ocenenia Učiteľ Slovenska.
Vždy chcel byť učiteľom
V najúspešnejšej desiatke je aj Róbert Tomolya, učiteľ matematiky a informatiky z fiľakovského gymnázia, ktorý vymyslel a už 25 rokov aj organizuje súťaž s názvom Prírodovedný triatlon. K jeho ďalším projektom patria Algorit mánia a InfoPROG, dnes už s medzinárodnou účasťou.
„Na týchto podujatiach študenti majú možnosť rozvíjať nielen informatické znalosti a prezentačné zručnosti, ale aj tímovú prácu. Vediem aj online vzdelávanie pre žiakov ZŠ v programovaní. Myslím si, že som odchoval celé generácie dobrých programátorov a informatikov,“ uviedol učiteľ z mesta pod Fiľakovským hradom vo svojej vizitke. Je aj prednášateľom na informatických vzdelávaniach pre učiteľov, ktoré organizuje Zväz maďarských pedagógov.
Tvrdí, že vždy chcel byť učiteľom a už ako deviatak na základnej škole vedel, že ním raz bude. „Robím to, čo ma baví a to je úžasná vec,“ píše sa v jeho vizitke.
Z rôznych kútov našej krajiny
Ďalšími finalistami sú: Ľubica Bezeková, učiteľka anglického jazyka, výtvarnej výchovy, informatiky a matematiky zo ZŠ s MŠ v Pliešovciach, Iveta Barková, učiteľka dejepisu a slovenského jazyka zo Súkromnej základnej školy v Senci, Ľubica Demčáková, ktorá ma v Evanjelickej spojenej základnej škole v Prešove pod palcom predmety primárneho vzdelávania, ďalej učiteľka cudzích jazykov Dana Dobšíčková z jazykového vzdelávania Smiling Snake v Bratislave, Jana Chmurová, učiteľka chémie, biológie a techniky zo ZŠ s MŠ v Trnave, tiež Iveta Kališová, učiteľka anglického jazyka a výtvarnej výchove zo ZŠ s MŠ Ľubeľa, Ladislav Ogurčák, učiteľ telesnej výchovy a geografie na SOŠ Levoči, Miroslava Ogurčáková, vyučujúca predmety primárneho vzdelávania zo ZŠ v Nových Zámkoch a angličtinárka Monika Plintová zo Súkromného bilingválneho a IT gymnázia FUTURUM v Trenčíne.
Doposiaľ najúspešnejší ročník
Tretí ročník národnej ceny Učiteľ Slovenska je doposiaľ najúspešnejším. Svedčí o tom 1101 nominácií, ktoré organizátori dostali.
„Nakoniec sa prihlásilo 164 učiteľov, pričom početnejšie zastúpenie je z radov nežného pohlavia (129 žien a 35 mužov,“ priblížila Magdaléna Koreny s tým, že tento ročník bol výrazne poznačený obmedzeniami, ktoré priniesla koronavírusová pandémia.
„Zatvorené školy a vzdelávanie na diaľku potvrdili dôležitosť a náročnosť profesie pedagóga. Tento moment sa podľa Komenského inštitútu, organizátora ocenenia, odzrkadlil aj v rekordnom počte nominácií a prihlášok. Predovšetkým žiaci a študenti dali vedieť o tých učiteľoch, ktorí svoju prácu vykonávajú nielen s láskou a nadšením, ale vnášajú do vyučovania aj množstvo inovatívnych prvkov,“ zdôraznila manažérka.
,,Sme presvedčení, že verejnosť si v zložitej situácii online vzdelávania z domu počas niekoľkých mesiacov viac uvedomila a ocenila postavenie učiteľa a jeho dôležitú úlohu v živote každej rodiny so školopovinným žiakom či študentom. Už samotné texty nominácií boli úžasným vyznaním všetkým skvelým učiteľom,“ povedal Lucia Lichá, koordinátorka ocenenia Učiteľ Slovenska. Pripomenula, že do ocenenia s mohli prihlásiť učitelia základných aj stredných škôl, tiež učitelia na čiastočný úväzok, či školitelia v online kurzoch. Nominovať ich mohol ktokoľvek.
Nominácie od študentov
V porovnaní s uplynulými ročníkmi ocenenia je zaujímavosťou, že takmer polovica nominácií prišla od študentov.
Desiati finalisti musia spĺňať kritériá, ktoré sú v súlade so svetovým formátom Global Teacher Prize. Medzi ne patrí podpora vzdelávacieho úspechu každého žiaka, vytváranie šíriteľných inovatívnych alebo osvedčených foriem výučby, spolupráca so vzdelávacím organizáciami na Slovensku aj v zahraničí, či inšpirovanie kolegov v rámci komunity.
„Porote sa do top desiatky nepochybne podarilo vybrať učiteľov, ktorí podľa údajov v prihláške a priložených dôkazných materiálov najviac spĺňajú kritériá hodnotenia. Samozrejme komplexnejší obraz o osobnosti každého z nich sme si urobili počas prezentácií, ktoré si pre nás pripravili. A zaujímal nás aj osobný príbeh každého z nich, tá motivácia, prečo sa vydali na učiteľskú dráhu. Každý kúsok tejto mozaiky nám pomáha pri výbere držiteľa hlavnej ceny Učiteľ Slovenska,“ uzavrelaViera Kalmárová, hlavná školská inšpektorka a predsedníčka poroty.
Hlasovať za Učiteľa Slovenska 2020 môžete TU