BANSKÁ BYSTRICA. V Lučenci dnes otvorili ôsme centrum včasnej intervencie (CVI) na Slovensku, ktorého úlohou je podchytiť problémy predčasne narodených detí a ich rodičov tak, aby boli následky zdravotných problémov do budúcnosti minimalizované. Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia komunikácie Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková, v okresoch Lučenec, Poltár a Veľký Krtíš sa za posledné štyri roky predčasne narodilo viac ako 150 detí.
Centrum v Lučenci sa zaradilo k centrám v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Trnave, Trenčíne, Prešove a Žiline. Iniciátorom ich vzniku bola SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien.
„Podporujeme rodinu včas, to znamená kedykoľvek po narodení dieťaťa, ak je jeho vývin rizikový alebo sa v priebehu vývinu objavia ťažkosti. Spolupracujeme so samosprávou a prepájame rodiny na komunitné služby tak, aby boli o nich informované a mohli ich využívať. Naše centrum je tu najmä pre rodiny z okresov Lučenec, Poltár a Veľký Krtíš,“ povedala riaditeľka Centra včasnej intervencie v Lučenci Erika Podhorcová.
„Centrá včasnej intervencie sa na Slovensku stávajú súčasťou komplexnej starostlivosti o znevýhodnené deti a ich rodiny. Centrum včasnej intervencie v Lučenci posilní svojou prácou už existujúce centrum v Banskej Bystrici a bude bližšie k rodine, ktorá potrebuje podporu. BBSK pristúpil k tvorbe siete CVI systémovo a plánuje podporiť vznik ďalších centier v budúcnosti tak, aby boli ich služby dostupné pre všetky rodiny v regióne,“ uviedol predseda BBSK Ján Lunter.
Cieľom CVI je poskytovať podporu formou komplexných služieb pre rodiny s deťmi, ktorých vývin je z rôznych dôvodov ohrozený či oneskorený. Tím poradcov poskytuje predovšetkým terénne služby v prirodzenom prostredí rodiny. Asistuje nielen pri podpore vývinu dieťaťa a rodiny, ale snaží sa aj o ich lepšie začlenenie do spoločnosti.