Farby zón sa menili aj v našom regióne

Týka sa to okresov Lučenec a Veľký Krtíš.

Aktuálne si v tzv. semafore vymenili susedné okresy pozície. Stav z 25.9. 2020.Aktuálne si v tzv. semafore vymenili susedné okresy pozície. Stav z 25.9. 2020. (Zdroj: korona.gov.sk)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Na Slovensku aj po týždni naďalej rastie počet červených aj oranžových regiónov. Aktuálne je pre pandémiu nového koronavírusu 19 okresov v takzvanej červenej fáze. Rovnaký počet je v oranžovej fáze. Ostatných 41 okresov sa nachádza v zelenej zóne. Informoval o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas po rokovaní pandemickej komisie, mapa je zverejnená aj na webe
korona.gov.sk.

Medzi červené okresy patrí všetkých päť okresov v meste Bratislava, nasledujú okresy Senec, Trnava, Skalica, Nitra, Trenčín, Komárno, Veľký Krtíš , Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Stará Ľubovňa, Snina, Sobrance a Michalovce. Semafor COVID-19 v pandemickom pláne označuje v červenej fáze situáciu za kritickú.

SkryťVypnúť reklamu

V oranžovej zóne , ktorá naznačuje zhoršujúcu sa situáciu, sú momentálne okresy Senica, Malacky, Pezinok, Hlohovec, Galanta, Dunajská Streda, Nové Zámky, Partizánske, Prievidza, Ilava, Púchov, Banská Bystrica, Lučenec, Liptovský Mikuláš, Poprad, Sabinov, Prešov, Bardejov a Trebišov. Ostatné okresy na Slovensku sú aktuálne v zelenej zóne, kde je podľa semaforu COVID-19 situácia pod kontrolou. Minulý týždeň bolo zhodne po 14 okresov v červenej i oranžovej
fáze. Zelených okresov bolo 51.

Semafor bude týždenne aktualizovaný a každý piatok bude informácia o červených, oranžových a zelených regiónoch publikovaná na stránke korona.gov.sk. Súčasná epidemiologická situácia je podľa Mikasa zlá a zhoršuje
sa. Poukázal, že na Slovensku nestúpa iba počet pozitívne testovaných, keď pribudlo 419 nakazených, ale aj počet prípadov v najrizikovejšej skupine nad 65 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

"Tu vidíme veľké riziko, lebo veľa z týchto osôb má chronické ochorenia, veľa z týchto osôb môže skončiť hospitalizovaných, na umelej pľúcnej ventilácii a časť z nich môže aj zomrieť," upozornil. V tejto vekovej skupine sa k 23. septembru evidovalo 211 nakazených.

Komunitné šírenie zatiaľ nie je

Komunitné šírenie nového koronavírusu na Slovensku, aj napriek tomu, že sa v niektorých prípadoch nevie dohľadať kontakt s nakazeným, nie je, potvrdil Mikas. Nevylučuje však, že ak sa bude situácia vyvíjať ako v týchto dňoch, o niekoľko týždňov alebo mesiacov komunitné šírenie bude.

"Stále robíme všetko preto, aby nebolo. Stále sa snažíme dohľadať čo najviac prípadov, lebo tak vychytáme nakazených ľudí a vieme lepšie a trefnejšie spraviť opatrenia aj v rámci regiónu, pokiaľ vieme o konkrétnych prípadoch," zhrnul.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa aktuálnej situácie rastie podľa ministerstva zdravotníctva počet pozitívnych prípadov za týždeň v priemere o 20 až 30 percent, za posledný týždeň je to v priemere 230 prípadov denne. Počet pozitívnych osôb na 100-tisíc obyvateľov za posledných 14 dní je 43,5. S narastajúcim počtom prípadov narastá aj vyťaženie
regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktoré podľa Mikasa predstavuje 72 percent.

Rastie aj efektívne reprodukčné číslo, ktoré je 1,206 (pred týždňom to bolo 1,156), ako aj denný priemerný nárast pozitívnych prípadov, ktorý je v súčasnosti 5,28 percenta (pred týždňom 3,91 %). Stúpa sedemdňový Test Positive Rate (TPR), ktorý dosahuje 5,2 percenta a hovorí o tom, či krajina testuje dostatočne. "Čím vyššie je TPR, tým selektívnejší je systém testovania, a tým viac pozitívnych prípadov vypadáva zo systému detekcie. Európska únia považuje za hraničné číslo tri percentá, zatiaľ čo WHO päť percent. Dlhodobo trend na Slovensku rastie," skonštatoval rezort zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 099
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 086
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 867
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 979
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 661
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 283
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 996
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 535
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu