DOLNÁ STREHOVÁ. Futbalový klub z Dolnej Strehovej sa môže pochváliť novou publikáciou.
Myšlienka na vydanie knihy, plnej dát a faktov z histórie aj súčasnosti, vznikla ešte pri príležitosti osláv 50. výročia premenovania klubu na TJ Prameň Dolná Strehová v roku 2018.
Za jej vznikom stojí dlhoročný hráč a funkcionár klubu Ján Hriň.
„Na skladaní obsahu knihy som pracoval celý rok 2019, aj keď nie v príliš vysokom tempe. Tento rok ma pribrzdila korona, ale to sa už publikácia dostávala do elektronickej podoby,“ prezradil na úvod autor.
Dlhoročný funkcionár
Hriň mal na zostavenie 145-stranovej knihy viacero dôvodov.
„Cítil som potrebu podchytiť pre nasledovných funkcionárov pomerne úspešné obdobie v histórii futbalového Prameňa, aby nemohli povedať, že tu nič nebolo. Tiež som chcel takto motivovať aj iné dedinské kluby, ktoré majú bohatšiu futbalovú tradíciu ako Dolná Strehová. V neposlednom rade som ju zostavil na počesť svojho zosnulého syna, ktorý mal futbal rád a šiel v šľapajach svojho otca,“ vymenoval funkcionár.

Ten svoj život s Prameňom spojil v roku 1981, kedy začal hrávať za dospelých po prestupe zo Senného. Ešte ako malý chlapec si začal písať vlastnú futbalovú kroniku, z ktorej čerpal pri zostavovaní publikácie. Futbalovú kariéru v klube ukončil v roku 1994.
Okrem hráčskych povinností mal na pleciach aj chod klubu. Funkcionárom Prameňa bol od roku 1986, zodpovednosť za chod klubu prevzal o dva roky neskôr.
Areál, turnaj aj tréneri
Kniha mapuje uplynulé polstoročie činnosti klubu. Nechýbajú výsledky a tabuľky ani menoslov trénerov. Zachytené sú premeny športového areálu, história tradičného turnaja a svoje miesto má aj mládežnícky futbal. Autor nezabudol ani na hráčov, ktorí predčasne odišli do futbalového neba.
„Pred 50 rokmi to mali nadšenci futbalu na dedinách oveľa ťažšie ako dnes. Museli sa boriť s problémami na každom kroku – ihrisko, dresy, lopty, doprava. Na druhej strane však na dedine nečíhalo na mladých toľko nástrah ako v súčasnosti. Skoro na každej dedine prevládalo pravidlo kostol – krčma – futbal. Ináč tomu nebolo ani v Dolnej Strehovej,“ poznamenal Hriň.

„V 70. a 80. rokoch futbalový Prameň Dolná Strehová, jeho funkcionári, fanúšikovia i futbalisti len snívali o vyššej krajskej súťaži, ktorú pravidelne hrávali kluby ako Želovce, Vinica alebo Bušince. Ako sa vylepšovalo ekonomické zázemie v Prameni aj za pomoci obce, poľnohospodárskych podnikov a drobných i väčších sponzorov, tak sa zlepšoval aj futbal v obci,“ doplnil.
Áčko Dolnej Strehovej účinkovalo v krajských súťažiach dlhých 27 rokov, počas ktorých odohralo vyše 700 zápasov. V sezóne 2017/18 po rozpade kádra vypadla do oblastnej ligy.
Oslávili aj gólmi
Publikáciu s názvom 50 rokov futbalového Prameňa pokrstili 6. septembra pred domácim zápasom 6. ligy ObFZ Veľký Krtíš proti Hrušovu.
Knihu uviedli do života šampanským a oslávili ju deviatimi gólmi v sieti súpera.
„Vydanie knihy nebola lacná záležitosť. Financoval som to z vlastných peňazí. Kniha sa predáva za výrobnú cenu 10 eur. Kúpiť sa dá priamo u mňa, na ihrisku pred domácimi zápasmi a niekoľko kusov je v ObFZ Veľký Krtíš,“ uzavrel autor knihy Ján Hriň.