Ich výhodou je aj blízkosť Lučenca, ktorému sú doslova na dohľad.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
VIDINÁ. Vidiná sa nachádza v susedstve mesta Lučenec, konkrétne na severozápad od neho, v smere na Zvolen. Medzi rokmi 1970 až 1992 bola k nemu dokonca aj pričlenená.
„Pôvod názvu Vidiná nie je dodnes presvedčivo vysvetlený. Hľadať ho môžeme niekde v 13. storočí, keď vznikla väčšina sídiel slovanského pôvodu na okolí. Podľa ústneho podania, ktoré sa traduje z pokolenia na pokolenie, „obec povstala z jednotlivých chalúp hrnčiarov, ktorí, že i v nočných hodinách vykurovali s ohňom svoje hrnčiarske pece a že zďaleka bolo vidieť tieto ohne, nazvali toto miesto Vidnou – Vidinou,“ uvádza sa na stránke obce čosi o vzniku jej názvu. Poďme sa však pozrieť na jej súčasnosť, ako sa žije v dedine, ktorá má takmer 1 800 obyvateľov.
Či je Vidiná dobrým miestom pre život, sme zisťovali u Jána Šupicu, ktorý už je druhé volebné obdobie jej starostom.
Aké projekty ste už uskutočnili, aby ste zlepšili život miestnym a možno aj prilákali turistov?
Priority sme si rozdelili do viacerých oblastí. Jednou z nich je šport. Na základe výzvy Slovenského futbalového zväzu sme zveľadili športový areál vybudovaním tribúny a striedačiek pri futbalovom ihrisku. S podporou Úradu vlády SR sme postavili viacúčelové ihrisko. Areál sme pomenovali po slávnom Vidinčanovi Šaňovi Horváthovi. Keď sa idem do areálu pozrieť a vidím generácie ľudí, ako aktívne trávia čas, som šťastný. Pri kultúrnych podujatiach sme zistili, že nemáme na ich organizovanie vhodné miesto, preto sme sa rozhodli upraviť park pri úrade. Realizáciou projektu revitalizácie parku, ktorý bol realizovaný v rámci Programu obnovy dediny, vznikol krásny priestor, v ktorom sa stretávame s obyvateľmi takmer pri každej kultúrnej akcii. Ďalšou prioritou bola oprava verejných budov a zníženie nákladov na ich prevádzku.
Aktuálne finišujeme s rekonštrukciou materskej školy, kde sa nám podarilo získať nenávratný finančný príspevok z operačného programu Kvalita životného prostredia na projekt zníženia energetickej náročnosti budovy materskej školy. Veľkou výzvou je tiež zníženie energetickej náročnosti budovy kultúrneho domu, kde sídli aj obecný úrad. Rekonštrukciu sme rozdelili na viacero etáp, podľa finančných možností obce. Budovu je potrebné zatepliť, znížiť stropy, vymeniť okná, kotolňa a elektroinštalácia majú už svoj vek, skrátka je nutné vykonať jej kompletnú rekonštrukciu. Tu počítame aj s obnovou kuchyne. O priestory kultúrneho domu je veľký záujem. Sála sa často prenajíma aj na rôzne rodinné oslavy či svadby. Veríme, že budeme rovnako úspešní aj so žiadosťou o dotáciu na výstavbu dlhoočakávaného cyklochodníka.