ROVŇANY. Genetická stanica pri Rovňanoch, v ktorej v roku 1950 prinášalo úrodu 1300 stromov, postupom času spustla, dreviny napadli choroby a ovocia bolo čoraz menej. Aktuálne sa však situácia mení.

Spolupráca krajského agrodrevinového sociálneho podniku, v ktorom aktuálne našlo uplatnenie 9 ľudí, z ktorých 8 je zo znevýhodneného prostredia, Slovenskej agentúry životného prostredia a spomínanej obce vyústila do revitalizácie sadu.
Nechýba svetoznáma odroda Wiliams
Podľa informácií, ktoré župa zverejnila na sociálnej sieti, zamestnanci jej sociálneho podniku vysadia 500 nových stromov pôvodných odrôd.
"Sú medzi nimi letné jesenné aj zimné odrody jabĺk, napríklad Jonatán, Rubinola či Ontário, doplnené o niekoľko odrôd hrušiek, vrátane svetoznámej Wiliams,“ uvádza kraj v správe.
„Po minuloročnom audite stromov sme zistili, že ich značná časť je poškodená. Pod dohľadom odborného garanta pána Milana Dugoviča sa nám množstvo z nich podarilo ošetrením zachrániť, niektoré však museli byť odstránené“ priblížil špecialista na sociálnu ekonomiku rozvojovej agentúry BBSK Milan Vaňo s tým, že aj poškodené stromy budú využité. Bude z nich drevná štiepka na ďalšie spracovanie.
Zdravé potraviny pre školákov aj seniorov
Podľa Milana Dugoviča možno budúcu sezónu očakávať bohatú úrodu. Jablká a hrušky z Rovnian poputujú do zariadení v správe Banskobystrického samosprávneho kraja.
„Klienti domovov sociálnych služieb či žiaci stredných škôl si budú môcť vychutnať kvalitné, lokálne vypestované ovocie od našich producentov zo sociálneho podniku BBSK,“ doplnil Milan Vaňo.
Pripomenul, že okrem starostlivosti o ovocný sad sa zamestnanci krajského sociálneho podniku venujú aj pestovaniu cesnaku. Vysadili ho vlani v novembri na ploche približne 0,8 hektára.
Tento rok sa tešili z prvej úrody. Pri jeho zbere Milan Vaňo avizoval, že je určený pre školské zariadenia a domovy sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK.
„Do našich zariadení chceme dodávať kvalitné potraviny. Okrem toho sa v našej krajine dopestuje možnože len tretina cesnaku z celkovej spotreby Slovákov. Väčšinou túto plodinu dovážame z Číny a Španielska,“ zdôraznil ešte v júni Vaňo.