LUČENEC. Po vlaňajších pomerne veľkolepých oslavách 30. výročia Nežnej revolúcie v Lučenci prišli tohto roku do srdca Novohradu oveľa skromnejšie, spôsobené aj aktuálnou pandemickou situáciou. Tá priniesla zo sebou aj zákaz zhromažďovania. Preto sa miestni členovia občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko rozhodli tomu prispôsobiť a tak si výročie začiatku politickej zmeny v novembri 1989 pripomínajú netradične. Prvým krokom bolo v utorok 17. novembra umiestnenie čísla 89 vytvorené z chryzantém, ktoré zostali predajcom po pamiatke zosnulých.
„Originálne je to nápad kolegov z Banskej Bystrice, kde v spolupráci s mestom aj samosprávnym krajom usporiadali happening počas ktorého tiež vytvorili z kvetín číslo 89 ako symbolickú spomienku na už 31. výročie Nežnej revolúcie. Nám sa táto myšlienka zapáčila a osvojili sme si ju," uviedol Krasimir Damjanov, člen iniciatívy Za slušné Slovensko.
Kvetinový symbol umiestnili na námestí Republiky za budovou YMCA(dnes v nej sídli Základná umelecká škola), kde sa konali podľa jeho slov nielen občianske stretnutia po vražde novodobého bojovníka za demokraciu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ale hlavne kúsok odtiaľ sa konali aj verejné zhromaždenia na podporu zmeny režimu.
Lučenec sa pripojí k celému Slovensku
Ďalšou, tentokrát celoslovenskou aktivitou, že sa symbolicky o 17.11. začne na facebookovej stránke iniciatívy Za slušné Slovensko pod názvom Vyberme si slobodu a demokraciu virtuálne zhromaždenie poskladané tak ako to bolo počas pamätných novembrových dní.
„V rámci neho zaznejú príhovory známych osobností, priamych účastníkov novembra ´89 nielen z Bratislavy, Košíc či Banskej Bystrici, ale aj z Lučenca. Okrem toho sa ľuďom prihovorí Marta Kubišová, Zuzana Fialová či Michael Kocáb. My sa prihovoríme približne o 17.45 hod," pokračoval Damjanov.
Okrem neho si zaspomínajú na pohnuté časy Pavel Jaroslav Králik a prostredníctvom videonahrávky sa prihovorí Maroš Krajčovič, vtedajší člen koordinačného centra Verejnosti proti násiliu. Na záver podujatia by mala zaznieť tak ako na bratislavských stretnutiach Za slušné Slovensko, slovenská hymna v podaní Juraja Benetina z kapely Korben Dallas.
"V podvečer si môžu ísť ľudia tak ako my individuálne pripomenúť tieto udalosti zapálením sviečky, či položením kvetiny k pamätnej doske, ktorá je umiestnená pri Základnej umeleckej škole priamo v dlažbe chodníka na rohu Masarykovej a Novohradskej ulice," zakončil člen iniciatívy.