Stretnutie historikov nebolo, no zborník vyšiel

Podujatie sa zatiaľ posúva na jar, príde aj s novým ocenením.

Priami podporovatelia vydania zborníku získali opäť aj druhý bonusový diel s ďalšou dávkou zaujímavých príspevkov o histórii regiónu.Priami podporovatelia vydania zborníku získali opäť aj druhý bonusový diel s ďalšou dávkou zaujímavých príspevkov o histórii regiónu. (Zdroj: Radovan Vojenčák)

LUČENEC.  Pre občianske združenie (OZ) Priatelia histórie Novohradu je najdôležitejšou časťou roka jeho posledná štvrtina. Koncom novembra sa už po šiestykrát malo konať Stretnutie priateľov regionálnej histórie, ku ktorému od roku 2016 vychádza pravidelne zborník s príspevkami zameranými na menej známe fakty z histórie nášho regiónu. Združenie v tomto období tiež vydáva viacero kníh s historickou tematikou. Rok 2020 je však úplne iný než predošlé a použiť v súvislosti s ním slovo obvyklý sa dá len ťažko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Jednotlivcom i organizáciám sa plány rúcali ako domčeky z kariet. Inak to nebolo ani s nami. Samozrejme, uvedomujeme si, že naše plány sú v celkovom kontexte nepodstatné. Človek však pred sebou musí mať ciele, aby úplne neprepadol frustrácii a nečinnosti. A tak sme sa aj my snažili, napriek neistote, ťahať našu káru vpred,“ uviedol predseda združenia Mišo Šesták.

Stretnutie priateľov regionálnej histórie, konajúce sa, hlavne kvôli dôvodu zvýšeného záujmu oň, už na dvoch miestach (Hradište a od vlaňajška aj Lučenec), sa kvôli platným hygienickým opatreniam nemohlo konať.

„Ak sa zlepší situácia, chceli by sme ho v menšom rozsahu zorganizovať na jar v Lučenci. Najmä preto, aby sme po prvýkrát mohli čo najdôstojnejšie odovzdať Ceny Emy Goldpergerovej,“ predostrel ďalšie plány Šesták.

SkryťVypnúť reklamu

Ceny Emy Goldpergerovej

Novovytvorené ocenenie pomenovali po významnej národnej buditeľke, etnografke a muzeologičke, ktorá mala výrazný vplyv na literárnu tvorbu Boženy Slančíkovej–Timravy.

Ocenenie má byť udelené v štyroch kategóriách ľuďom, ktorí sa venujú regionálnej histórii Novohradu a Malohontu. Zatiaľ boli uverejnené mená tých, ktorí sa v jednotlivých kategóriách umiestnili v prvej trojke. „Uvádzame ich v abecednom poradí, celkových víťazov prezradíme až na jar 2021,“ spresnil predseda združenia.

Dvanásťčlenná porota, v ktorej boli zástupcovia múzeí, občianskych združení a kultúrnych inštitúcií z nášho regiónu, vybrala v kategórii najlepší krátky príspevok do prvej trojky: Ján Aláč – Juraj Nathanel Petian, prvý zakladateľ Matice slovenskej, ale i Novohradčan od koreňa, Kristína Becániová – Pamätnica štátnej meštianskej chlapčenskej a ľudovej školy v Lučenci a Pavol Mičianik – Rumunské letectvo nad stredným Slovenskom 1944 – 1945.

SkryťVypnúť reklamu

V kategórii kniha sa bude vyberať z nasledujúcej trojice. Hrnčiarstvo v Suchánskej doline (Oľga Bodorová), August Horislav Škultéty 1819 – 1892, posolstvo života a diela (Marta Kamasová) a Osídlenie Novohradskej stolice v stredoveku (Tomáš Sitár).

V kategórii cena za celkový prínos pre históriu Novohradu alebo Malohontu bude víťaz tiež predstavený na jar.

V poslednej kategórii, zachovanie a prezentácia hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva, boli do najlepšej trojky nominovaní: obec Horný Tisovník za obnovu drevenej zvoničky v Dolnom Tisovníku, rehoľa menších bratov františkánov a Miroslav Janšto za celkovú obnovu interiéru rímskokatolíckeho Kostola Nanebovstúpenia Panny Márie vo Fiľakove s vytvorením ukážky bývania rehoľníkov a OZ Spoločnosť Augusta Horislava Škultétyho za propagáciu kultúrneho a historického dedičstva.

„Okrem finančných a vecných cien dostanú víťazi aj nádhernú vyrezávanú cenu s kovovými prvkami, ktorej autorom je Ján Aláč,“ doplnil Šesták.

Podporovateľov sa zišlo veľké množstvo

Napriek absencii stretnutia zborník k nemu vyšiel, keďže jeho príprava začne vždy v podstate hneď po vydaní predchádzajúceho. K dispozícii pre záujemcov je od konca novembra. Aj tento rok vyšiel v dvoch verziách. V limitovanej, ktorú dostávajú autori príspevkov, podporovatelia a sponzori.

Podporovateľov sa tento rok zišlo podľa Šestáka naozaj veľké množstvo, a tak pre nich nachystali niečo špeciálne. Kým obyčajná verzia, prístupná všetkým záujemcom, má 320 strán a zhruba 30 príspevkov, limitovaná (dvojzväzková) má až 640 strán a obsahuje viac ako 60 príspevkov.

„Aj touto cestou by sme našim podporovateľom chceli poďakovať, bez ich pomoci a prispenia by realizácia zborníka v tejto podobe nebola možná. Keďže je v dnešnej dobe problém s organizovaním podujatí, rozhodli sme pre tento ročník rezignovať na organizovanie besied a rozdávania zborníkov ich prostredníctvom.“
Združenie sa tak vrátilo k niekdajšiemu systému rozdávania zborníkov cez kníhkupectvá, ale s jednou výraznou zmenou.

„Zborník dostanú záujemcovia zadarmo len k vybraným knihám. Knihy sme vybrali tak, aby ich cena začínala už od 6 eur, čo by malo byť prijateľné pre každého. V Lučenci budú zborníky od začiatku decembra vo všetkých troch kníhkupectvách (Martinus, Golem aj Dováľ). Nikde inde k dispozícii nebudú,“ zakončil Šesták.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 425
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 118
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 814
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 068
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 848
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu