DIVÍN. Kaštieľ v Divíne sa vďaka rekonštrukcii, ktorá mu pred vyše piatimi rokmi vrátila dôstojnú podobu stal vyhľadávaným turistickým cieľom aj dejiskom mnohých kultúrnych podujatí. Aktuálne tak ako iné pamiatky a múzeá je pre verejnosť zatvorený. My vám ponúkame virtuálny vďaka digitálnej rekonštrukcii výlet do minulosti. Približne až na začiatok 18. storočia. V tom čase divínske panstvo vlastnil Karol Zichy.
„Bol syn Adama Zichyho a vnuk Štefana Zichyho. Bol najstarší zo štyroch detí grófa Adama Zichy a jeho druhej manželky grófky Terézie Rózy Jakussith de Orbova. Za jeho čias zažil Divín pomerne veľký rozmach," uviedla archeologička Dana Marková, ktorá spolupracovala na videu, ktoré bolo vytvorené pre múzeum histórie obce Divín sídliace v kaštieli.

Gróf Karol Zichy sa po otcovej tragickej smrti v máji 1701 natrvalo usadil v rodovom sídle v Divíne. Od roku pôsobil od roku 1713 ako hlavný župan Mošonskej župy. Od roku 1716 ako cisársko-kráľovský komorník. Pôsobil aj ako strážca uhorskej kráľovskej koruny, cisársko-kráľovský tajný radca, miestodržiteľský tajný radca či ako uhorský hlavný komorník.
Okrem kaštieľa vidno vo videu aj zrúcaninu miestneho hradu a aj opevneného kostola. Hrad sa v ruinách ocitol v roku 1679 keď ho cisárske vojsko vyplienilo a vyhodilo do vzduchu ako trest za vyčíňanie jeho vtedajšieho majiteľa Imricha II. Balassu. Pri sledovaní rekonštrukcie zaujmú na nádvorí aj dve budovy, ktoré už v súčasnosti nestoja.
„Jedna z nich je koniareň a druhá nejaká hospodárska budova. Podľa nálezov sa to nedalo presnejšie určiť," dodala archeologička.
Autor: rv