LUČENEC. Osud k nim nie je príliš žičlivý. Prežívajú zo dňa na deň, z ruky do úst, pasujú sa s chorobami, niektorí prišli o strechu nad hlavou.
Chudobní, utrápení, v najhoršom prípade bezdomovci majú niečo spoločné. Potrebujú pomocnú ruku.
Už roky im pomáha Katolícka farská charita v Lučenci, ktorá má svojich dobrodincov aj centre Novohradu.
Uplynulý piatok sa k nim pridali aj členovia Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) v Lučenci. Na faru priniesli množstvo domácich potravín, pribalili aj ochranné rúška a dezinfekčné prostriedky.
Poďakovanie aj pomoc
„Dnes nie sme jediní, ktorí darujú potraviny ľuďom, ktorí ich najviac potrebujú. V rámci projektu s názvom Vy pomáhate, my ďakujeme, sa poďakujú hrdinom dnešných dní, medzi ktorých určite patria aj charity, členovia 29 RPPK z celej krajiny,“ povedal Rastislav Slocík, predseda RPPK v Lučenci a zdôraznil, že slovenskí poľnohospodári okrem nezištnej pomoci aj takouto formou upozornia, že sú stále tu a vyrábajú kvalitné produkty, a to aj v koronavírusovou pandémiou poznačených časoch.
„Pri počúvaní príbehov ľudí, ktorým tunajšia farská charita pomohla, sa tisnú slzy do očí. Preto si ľudia, ktorí nezištne pomáhajú, veľakrát aj na úkor svojho voľného času, dokonca investujú do charity vlastné prostriedky len preto, aby pomohli chudobným, skutočne zaslúžia poďakovanie,“ zdôraznil Slocík.
Pomoc ľuďom bez strechy nad hlavou
Pomoc novohradských farmárov farskej charite potešila aj farára Slavomíra Marka.
„Už od októbra pomáhame ľuďom bez domova, pre ktorých v nocľahárni pripravujeme od pondelka do piatku polievky. Darované potraviny poputujú prevažne im. V decembri prebiehala zbierka trvanlivých potravín a už máme aj databázu rodín a jednotlivcov, ktorí potravinovú pomoc skutočne potrebujú. Dary od poľnohospodárov a potravinárov ma tešia, pretože v Lučenci je veľa ľudí, ktorí sú práve na takúto formu pomoci odkázaní. Radi ich medzi nich rozdistribuujeme.“
Za mnohým dverami sa ukrývajú smutné príbehy
V Lučenci majú farskú charitu už od roku 2003 pod palcom manželia Nagyovci. Starostlivo si vedú zoznam ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých.
Za tie roky je skutočne bohatá. Darmo, žijeme neľahkú dobu. A práve preto má charita ešte väčší význam.
Tvrdia, že Lučenčania sú prajní a aj takí, ktorí majú málo, sa radi podelia.
„V Lučenci žijú ľudia s dobrým srdcom. Mnohí v tejto ťažkej dobe prišli o prácu a napriek tomu sa radi podelia aj s málom, aby mohli pomôcť tým, ktorí majú ešte menej. Stretávame sa s dojímavými príbehmi rodín, ktoré nesužuje len chudoba, ale aj vážne choroby. Niektorí sa ozývajú sami, na niekoho nás upozornia trebárs všímaví susedia. A my v rámci svojich možností vždy radi pomôžeme, samozrejme, vďaka dobrodincom farskej charity,“ priblížila Daniela Nagyová s tým, že najkrajšou odmenou pre ňu a jej manžela sú slzy šťastia v očiach osudom ťažko skúšaných ľudí a slovko ďakujem.