LUČENEC. K dočasnému očkovaciemu centru v banskobystrickom NovaMede, v ktorom už vakcinácia proti ochoreniu COVID-19 prebieha druhý víkend, pribudlo v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) ďalšie, tentokrát priamo v centre Novohradu.
V sobotu 6. marca, teda presne rok po tom, ako bol v našej krajine potvrdený prvý prípad nákazy novým koronavírusom, tu plánujú zaočkovať zhruba stovky ľudí, pracujúcich v kritickej infraštruktúre, prevažne v školstve.
Budúci týždeň sa sieť takýchto centier na pôde BBSK opäť rozrastie.
Ján Lunter: Máme silnú zbraň
„Dva víkendy očkovania v Banskej Bystrici znamenajú dvetisíc zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. V Lučenci k nim pribudne zhruba 600 ďalších. Žiaľ, nebezpečný vírus stále nad nami víťazí. Máme však silnú zbraň, ktorú pre nás vedci pripravili a je ňou očkovanie. Všetkých, ktorí váhajú či sa dať zaočkovať, chcem povzbudiť v ich rozhodnutí v prospech očkovania. Ak chceme žiť slobodne, tak, ako predtým, tak vakcinácia je tou najlepšou cestou,“ vyjadril sa predseda BBSK Ján Lunter s tým, že vakcíny zabezpečuje rezort zdravotníctva a logistika, vrátane vybavenia očkovacieho strediska tak, ako ho ministerstvo zadefinovalo, má pod palcom župa.
Mestá sú pripravené pomáhať v boji s pandémiou
Samotné podanie vakcinačnej látky majú na starosti lekári a zdravotné sestry, pričom v Lučenci v tomto smere pomohla tamojšia spoločnosť Kardiomed. Očkovanie v priestoroch Mestského úradu v Lučenci prebehlo aj vďaka súčinnosti samosprávy.
„Aj my v regiónoch, mestách a väčších obciach sme pripravení pomáhať v boji s pandémiou. Osvedčili sme sa pri testovaní, osvedčujeme sa aj pri zriaďovaní očkovacích centier. Mesto Lučenec je pripravené takúto súčinnosť poskytovať. Teší ma, že ľudia majú možnosť zaočkovať sa proti ochoreniu COVID-19 aj na juhu kraja, pretože dochádzka za vakcináciou je najmä pre starších ľudí problematická. Som rada, že mnohí pochopili, že jediným svetlom na konci tunela v tejto neľahkej situácií je očkovanie. Treba veriť tomu, že je bezpečné a účinné,“ povedala primátorka Alexandra Pivková a opäť vyzvala a poprosila lekárov aj zdravotné sestry, aby pri očkovaní pomohli.
„Vždy, keď sme ich potrebovali, pomoc neodmietli, či už pri testovaní a aj teraz pri vakcinácii. Určite ich budeme ešte dlhší čas potrebovať, pretože očkovanie nie je o jednom či dvoch víkendoch, ale minimálne na obdobie do konca roka. Kým budú vakcíny budeme očkovať a my v Lučenci budeme očkovanie určite podporovať.“
Lekárka potvrdila bezpečnosť a efektívnosť vakcíny
Bezpečnosť a efektívnosť vakcíny zdôraznila aj lučenecká lekárka Andrea Baníková.
„Primárnym cieľom tohto projektu je dostupnosť vakcín pre ľudí v našom kraji. Už rok bojujeme s koronavírusovou pandémiou, žiaľ, ťaháme za kratší koniec. Preto vítam aktivity BBSK, ktorý sa na základe epidemiologických dát, ktoré jednoznačne ukazujú, že rýchle a účinne očkovanie je východiskom z tejto vážnej situácie, rozhodol zriadiť veľkokapacitné očkovacie centrá po celom kraji,“ priblížila Baníková a konkretizovala, že denná kapacita očkovania v Lučenci je približne 500 ľudí.
„Sme pripravení. Máme kvalifikovaný tím, lekárov a sestry. Očkovať budeme vakcínou AstraZeneca. Ľudia sa očkovania nemusia báť. Je cestou von z pandémie. Oceňujem túto aktivitu BBSK a zároveň prosím všetkých lekárov, aj keď viem, že sú skutočne na pokraji fyzických aj psychických síl, aby nám pomohli očkovať, pretože toto nie je o jednom ani dvoch víkendov. Možnože budeme očkovať do leta, možnože do septembra. Kapacity jednoznačne budeme potrebovať,“ ozremila lekárka a podotkla, že ďakuje aj spoločnoti Hurikán, ktorá sa podieľala na materiálno – technickom zabezpečení pri spustení dočasného očkovacieho centra v Lučenci.
Krok župy ľudia oceňujú
Ľudia, pracujúci v kritickej infraštruktúre, ktorých prvú marcovú sobotu zaočkovali v Lučenci, tiež aktivitu župy, spočívajúcu v rýchlej a efektívnej vakcinácii proti novému koronavírusu, oceňujú.
„Pracujem v školstve a aj keď som sa osobne so smutným covidovým príbehom nestrela, dosť som ich čítala, resp. videla ich v televízii. Vážnosť situácie nepodceňujem. Samozrejme, kadečo sa v súvislosti s očkovaním hovorí, dobrého aj zlého, ale až keď skúsim, tak posúdim,“ povedala Anna Golianová z Lučenca.
Do Lučenca sa prišla dať zaočkovať aj riaditeľka Materskej školy v Hodejove Danica Feješová.
„V rodine sme sa s týmto ochorením stretli a viem, že je vážne. Možnosť dať sa zaočkovať som uvítala a potešilo ma, že som sa mohla zaregistrovať, keďže som sa obávala či to vôbec bude možné. Mám vo svojom okolí ľudí, ktorí sú už zaočkovaní. Niekto na vakcínu reagoval horšie, ďalšiemu nebolo nič, takže uvidím, ako to bude v mojom prípade. Každopádne očkovanie vnímam ako dobrý a potrebný krok.
Lučenčanka Oľga Kureková pracuje v materskej škole. Očkovania sa neobávala.
„Niektoré moje kolegyne sú už zaočkované a nemali žiadne negatívne reakcie, akurát pociťovali trochu bolesť v mieste vpichu. Som rada, že ma zaočkujú. Zatiaľ s ochorením COVID-19 nemám priamu skúsenosť, ani čo sa týka môjho okolia. Som rada, že v práci fungujeme.“
Otvoria ďalšie očkovacie centrá
V priebehu budúceho týždňa BBSK otvorí ďalšie očkovacie centrá vo Zvolene, Žiari nad Hronom, Rimavskej Sobote aj Brezne.
„Prihlasovanie na očkovanie zatiaľ nie je otvorené pre širokú verejnosť, v budúcnosti by sa však záujemcovia mali vedieť zaregistrovať cez portál korona.gov.sk. Aktuálne sa v našich očkovacích centrách očkujú učitelia a kritická infraštruktúra vakcínami AstraZeneca a na základe zoznamov, ktoré dostávame od ministerstva zdravotníctva,“ zdôraznil na záver vedúci oddelenia zdravotníctva Úradu BBSK Martin Caudt.