RIMAVSKÉ BREZOVO. Región, ktorý dnes patrí medzi ekonomicky najslabšie, bol v časoch svojho najväčšieho rozmachu železným srdcom Uhorska.
Sláva hutníctva a baníctva síce pominula, no stále ho zdobia klenoty, ktoré obdivujú domáci aj ľudia spoza hraníc.

Dvanásť z nich, konkrétne kostoly v Rimavskom Brezove, Rimavskej Bani, Kraskove, Kyjaticiach, Šiveticiach, Chyžnom, Rákoši, Kameňanoch, Štítniku, Ochtinej, Plešivci a Koceľovciach, majú šancu získať značku Európske dedičstvo.
Všetky zdobia vzácne fresky talianskej školy, pričom niektoré sú staré vyše sedemsto rokov.
Použitá bola aj technika pravej fresky, kedy sa na vlhkú omietku nanášajú farby. Zaujímavosťou je, že farby, používané pri tvorbe týchto stredovekých malieb, sú vedľajším produktom z baníckej a hutníckej činnosti.
Projekt už podali
Podľa informácií, ktoré poskytla Zuzana Jóbová, marketingová manažérka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj turizmus, sa spomínaná značka udeľuje na základne prísneho hodnotenia lokalitám alebo objektom, ktoré zohrali významnú úlohu pri budovaní a vývoji Európy a ktoré odzrkadľujú európske hodnoty.
„Projekt musí tiež predstaviť víziu udržateľnosti, príspevku k rozvoju regiónu, formu zachovania tohto dedičstva a, samozrejme, šírenia medzi verejnosť,“ ozrejmila Jóbová s tým, že projekt podali tento rok vo februári.
Prínos pre dva kraje
Zisk značky môže byť veľkým impulzom pre rozvoj regiónov v dvoch slovenských krajoch, na území ktorých nominované kostoly stoja.
Potvrdil to predseda BBSK Ján Lunter, podľa ktorého v prípade úspešnej nominácie môže projekt Gotická cesta na Gemeri a Malohonte počas najbližších štyroch rokov skutočne ožiť a vytvoriť jedinečnú príležitosť pre rozvoj regiónu.
„Naštartovaná spolupráca, vytvorené partnerstvá a projektové nápady môžu byť realizované aj mimo projektu nominácie. Sme odhodlaní zámery projektu rozvíjať ďalej a pomôcť tak tomuto výnimočnému regiónu, ktorý leží na hraniciach dvoch samosprávnych krajov,“ vyjadril sa košický župan Rastislav Trnka.
„Už teraz vieme, že budeme na tomto unikátnom a zároveň atraktívnom turistickom produkte spolupracovať s univerzitami, múzeami či osvetovými strediskami. Cenným partnerom je aj Slovenská národná galéria či organizácie tretieho sektora pôsobiace v kreatívnom priemysle. Súčasťou projektu sú aj spoločné aktivity so zahraničnými inštitúciami z Maďarska, Česka, Poľska či Rakúska,“ pripomenula manažérka projektu Lívia Gažová z Rozvojovej agentúry BBSK a ozrejmila rozdiel značiek UNESCO a Európske dedičstvo.
„Európske dedičstvo je zamerané skôr na prezentáciu európskych hodnôt, vzdelávanie, prístupnosť, kultúrne aktivity či digitalizáciu. Projekt je založený na environmentálnej a sociálnej udržateľnosti s dôrazom na digitálnu prezentáciu. S krehkou podstatou dedičstva narába citlivo, nevnáša do prostredia tradičné infotabule a nevytvára podmienky pre masový turizmus. Projekt vo veľkej miere zapája miestnych, zlepšuje sprievodcovské služby a viacjazyčnosť.“
Spolupráca združení aj cirkvi
Za úsilím o značku Európske dedičstvo pre nástenné maľby v dvanástich kostoloch na Gemeri a Malohonte sú Združenie Gotická cesta, Krajský pamiatkový úrad Banská Bystrica, KOCR Banskobystrický kraj Turizmus, OOCR Gemer a ďalší.
Ich zámer bol oficiálne predstavený vlani v auguste. Vtedy predstavitelia Banskobystrického a Košického kraja aj Evanjelickej cirkvi Augsburského vyznania Rimavské Brezovo podpísali v Rožnave memorandum o spolupráci.
„Veľmi nás teší, že dlhoročná práca Gotickej cesty a vytrvalé snaženie cirkevných zborov a farností mohli byť základným stavebným kameňom tejto iniciatívy,“ skonštatoval Miroslav Boldiš, predseda Združenia Gotická cesta, ktoré sa snaží zachovávať, ochraňovať a propagovať výnimočné kultúrne dedičstvo zhmotnené v gotických kostoloch už od roku 2008.
Nominačný proces na Slovensku koordinuje Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Ten odporučil projekt na predloženie do druhého kola hodnotenia, ktoré prebieha na pôde Európskej komisie, zastrešujúcej túto prestížnu značku. Výsledok rozhodnutia prísneho hodnotiaceho panelu bude známy koncom roka 2021.