LUČENEC, POLTÁR. Nezodpovední ľudia zapríčinili uplynulý rok v okrese Lučenec až tridsaťdva požiarov, keď vypaľovali suchú trávu a porasty. V susednom okrese Poltár hasiči zasahovali pri šiestich takýchto požiaroch.
Ľudí veľakrát od takéhoto konania neodradí ani fakt, že im hrozí mastná pokuta.
Z kasy podnikateľa môže vytiahnuť až 16 596 eur. Fyzickej osobe môže byť uložená pokuta do výške 331 eur.
Čo sa týka lesných požiarov horelo v okrese Lučenec štyrikrát a v okrese Poltár päťkrát. V tejto nelichotivej štatistike je potešiteľný aspoň fakt, že pri spomínaných požiaroch nebol nikto usmrtený ani zranený.
Informoval o tom Peter Juríček, samostatný odborný inšpektor špecialista z Oddelenia požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Lučenci (OR HaZZ) s tým, že opäť nastalo obdobie, kedy je nebezpečenstvo vzniku požiarov vyššie.
„Predovšetkým na jar sú za vznikmi požiarov právnické aj fyzické osoby, porušujúce predpisy o ochrane pred požiarmi. Vypaľujú porasty bylín, kríkov a stromov, pričom oheň sa veľakrát rozšíri do lesných porastov alebo ohrozujú iný majetok,“ ozrejmil inšpektor.
Zdôraznil, že nie je ničím výnimočným, keď si takéto vypaľovanie vyžiada ľudské životy, prípadne spôsobí zranenia.
„Najčastejšími príčinami vzniku lesných požiarov v predchádzajúcich rokoch bolo zakladanie ohňov v prírode, vypaľovanie porastov bylín, kríkov a stromov, fajčenie a úmyselné zapálenie,“ konkretizoval Juríček.
Prízvukoval, že aj najmenšia nepozornosť v podobe odhodenej neuhasenej cigarety alebo zápalky môže spôsobiť rozsiahle lesné požiare, na konci ktorých sú obrovské ekologické aj finančné škody.
Pripomenul aj to, že zvýšenú pozornosť treba venovať aj pohybu detí v prírode, ktoré by určite nemali zostať bez dozoru.
„Upozorňujeme aj turistov, že oheň možno klásť len na určených miestach a zvýšenú pozornosť treba venovať jeho uhaseniu pri odchode z tohto miesta,“ zakončil inšpektor.