
HNÚŠŤA. Roky chátrajúca Petrivaldského vila v Hnúšti, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, sa dočkala záchrany.

Podľa informácií, ktoré v stredu 17. marca zverejnil primátor Roman Lebeda na sociálnej sieti, začali s rekonštrukciou neoklasicistickej dvojpodlažnej vily s nepravidelným pôdorysom a nárožnou vežičkou. Jej priečelie je obložené pálenou tehlou.
V tejto súvislosti pripomenul, že od prvého zámeru obnovy jednej z mála historicky hodnotných budov, ktoré sa v Hnúšti zachovali, uplynulo už štvrťstoročie.
Z histórie Petrivaldského vily
- Presný rok vzniku vily nie je známy, niektoré amatérske zdroje uvádzajú rok 1830, podľa architektonicko-historického výskumu i Pamiatkového úradu SR je však vznik budovy datovaný na obdobie rokov 1910-1920. Keď v roku 1976 zomrel jej posledný majiteľ Pankrác Petrivaldský, ktorý nezanechal závet, ani dedičov, majetok prepadol do rúk štátu, časť pozostalosti skončila v múzeu, časť bola vykradnutá. V roku 1996 prešla budova delimitáciou do rúk mesta Hnúšťa z iniciatívy vtedajšieho primátora Jozefa Kolesára. Pán Kolesár mi osobne potvrdil, že z jeho iniciatívy bola budova v roku 1998 zapísaná do registra Národných kultúrnych pamiatok a mesto malo s budovou veľké plány, malo v nej vzniknúť Múzeum Janka Francisciho-Rimavského. Budem trvať na tom, aby sa tento plán zachoval a súčasťou budovy po rekonštrukcii bude aj expozícia J. F. Rimavského.
Zdroj: Roman Lebeda
"Dnes s radosťou môžem konštatovať, že po 25 rokoch od prvého zámeru primátora Kolesára sa konečne začala rekonštrukcia objektu. Bude v nej turistické infocentrum, múzeum knihy a našich významných dejateľov (Hrebenda, Francisci) a malá časť expozície bude venovaná aj rodine Petrivaldských, ktorá vilu dala postaviť. Čaká nás ešte náročné historické pátranie po presných okolnostiach vzniku vily. Zaujímavosťou však napríklad je, že dôjde aj k obnove polkruhovej prístavby vily, ktorá sa dodnes nezachovala," priblížil Lebeda s tým, že ani nástupcom spomínaného primátora Kolesára sa projekt nepodarilo zrealizovať.
"V roku 2014 chcelo mesto budovu dokonca predať, podmienkou však bolo zachovanie služieb pre občanov a žiadna firma, okrem jednej, ktorá v nej chcela zriadiť herňu, sa do súťaže neprihlásila," ozrejmil primátor.
O dva roky neskôr sa hnúšťanská samospráva rozhodla, že sa pokúsi získať peniaze na obnovu vily.
"Nasledoval zložitý proces pamiatkového výskumu, prípravy projektovej dokumentácie a povolení," pripomenul primátor.
Dodal, že do samotného spustenia novovzniknutého turistického infocentra do prevádzky je ešte ďaleko a na vybavenie interiéru bude potrebné hľadať ďalšie finančné zdroje, je podstatný fakt, že historicky zaujímavú budovu sa podarí zachrániť pre ďalšie generácie.