LUČENEC. Približne desať rokov úspešne fungoval projekt Ministerstva kultúry SR určený na obnovu hradov za pomoci nezamestnaných, ktorý využívali aj samosprávy v našom regióne. Vznikol ešte za éry ministra Daniela Krajcera, prežil dve vlády vlády Smeru, no aktuálna vláda ho zrušila.
Vďaka nemu sa zrúcanina Divínskeho hradu zmenila za posledné roky v niektorých častiach na nepoznanie. Taktiež na Fiľakovskom hrade vlani nezamestnaní zanechali po sebe viditeľný kus roboty. Tohto roku mali na obidvoch pamiatkach pokračovať, ale zatiaľ to tak nevyzerá.
Nenašli peniaze
„Keďže sa tento rok nenašla dostatočná podpora na zaangažovanie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva, ministerstvo kultúry v spolupráci s ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI SR) našli alternatívne financovanie týchto projektov,“ priznáva Ministerstvo kultúry (MK) SR aj na svojej internetovej stránke. V uplynulom týždni (18. marca) síce na tlačovej konferencii predstavitelia obidvoch ministerstiev predstavili novú výzvu prvého menovaného ministerstva, v ktorej je celkovo 1,1 milióna eur.
Výška jednotlivých dotácií sa bude pohybovať o 10 do 50-tisíc eur. Žiadosti možno predkladať do 15. apríla 2021.
Háčik je v tom, že MK v rámci programu Obnovme si svoj dom podľa dostupných informácií poskytovalo ročne vyše 12 miliónov eur a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR preplácalo náklady v objeme na mzdy pre nezamestnaných približne 3,5 milióna ročne. Ročne sa takto na Slovensku obnovovalo okolo 30 hradov a zamestnávalo približne 600 dlhodobo nezamestnaných ľudí, z ktorých si niektorí aj vďaka týmto skúsenostiam predsa len následne prácu našli.
Samosprávy vo výzve nefigurujú
Problematickou sa javí v tomto prípade hlavne nasledujúca formulácia podmienok výzvy. Nejde len o výrazne nižší objem peňazí v nej.