V našom seriáli, ktorí uverejňujeme v Novohradských novinách sa pozrieme do rôznych obcí nášho regiónu a pozrieme sa ako sa tam žilo v časoch spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Holiša, nenápadná dedinka, v sebe ukrýva oveľa viac, než sa na prvý pohľad zdá. Prvá písomná zmienka o obci (v minulosti nazývanej Galsa, Galša alebo Ipolygalsa) sa síce datuje do roku 1246, ale nálezy keramiky poukazujú na tunajšie osídlenie už v neolite a v dobe bronzovej.
Blízkosť rieky Ipeľ, tradičné ekonomické odvetvia, úspechy spevokolov či hudobných kapiel, športových družstiev a dobrovoľného hasičstva – to všetko sú devízy, ktoré sa obec snaží využiť aj dnes. Dvojstranu pripravil miestny historik Radomír Hrivňák vďaka vzácnym fotografiám a spomienkam obyvateľov obce.
Vodný mlyn v Holiši

Vodný mlyn v Holiši mal takmer 400-ročnú históriu (prvá písomná zmienka o ňom je už z roku 1554). Svoju finálnu impozantnú architektonickú podobu získal po modernizácii a prestavbe začiatkom 30. rokov 20. storočia.
Hoci prežil tureckú okupáciu či stredoveké i novoveké vojenské konflikty a živelné pohromy, napokon padol za obeť komunistickému „bačovaniu“.
Po znárodnení začal chátrať a jeho zdevastovaná budova bola zbúraná na prelome 80. a 90. rokov.
Dnes už neexistujúci mlyn snímka zachytáva ešte v jeho plnej kráse (cca 1935).
Dobrovoľní hasiči

Hoci najstaršie zachované stanovy holišského dobrovoľného hasičského zboru sú z r. 1927, prvá písomná zmienka o miestnych hasičoch pochádza už z r. 1903. Na snímke je holišská dychová kapela zboru Zemskej hasičskej jednoty s kapelníkom z Lučenca. Na obrázku sú pravdepodobne aj hasiči z Lučenca. Fotka vznikla cca. v r. 1935 – 1938 pred domom rod. Pollákovej a Tanóczkej (v centre obce, vedľa mlyna a krčmy). Obec má aktívny dobrovoľný hasičský zbor aj v súčasnosti.
Železničná stanica Holiša (Galša)

Stanica bola na železničnej trati Salgótarján – Fiľakovo – Lučenec zriadená v r. 1919. Na vzácnej fotke ju vidíme približne v r. 1933 – 1934. Vpravo stojí strážca stanice Minárčik z Bratislavy. Druhý sprava: Balogh Béla, vľavo sú členky rodiny Minárčikovej a neznámy občan. Komplex železničných budov v Holiši (vrátane pôvodného hrázdeného staničného domčeka, ručne obsluhovaných závor a neďalekej výhybne) existuje dodnes.
Pri žatve v roku 1928

Poľnohospodárstvo v obci odjakživa prekvitalo, a to aj na Krutkovej osade, patriacej k Holiši, kde vzniklo začiatkom 20. storočia dokonca aj bulharské záhradníctvo. Na raritnej snímke z r. 1928 vidíme občanov Holiše počas žatvy. V pozadí je motorová mláťačka.
Spevokol

Už v r. 1895 vznikol v Holiši rímskokatolícky čítací krúžok a spevokol. Mužský spevokol v obci úspešne fungoval vyše 60 rokov. Na snímke z r. 1935 sú zvečnení členovia rímskokatolíckeho speváckeho zboru pri severnej stene kostola. Prvý rad, zľava: Varga Ferencz („Tőrincsi“), jeho brat Varga József, Tamás Antal. Druhý rad: Balázs Béni, Fehér Imre st., Czakó Tóni, Juhász József. Tretí rad: Fodor Ferencz, Dandó József, Kovács István, Krenács József, (?), Zsélyi Géza, Zsélyi István, Barta. Štvrtý rad: Rubint Kálmán, Kovács Lajos, Tamás István, Gallo László, Brusznyai Dezső, Juhász Béla
Hudbu majú v krvi

Holiša si trvale udržuje silné hudobné tradície. Na snímke je jazzová kapela Zi-Zi, založená v r. 1954. Fotka vznikla 2. 4. 1954 v sále kultúrneho domu a zachytáva zakladajúcich členov kapely, zľava: Tanóczky József, Csonka Mátyás, Czakó József, Berky Gyula, Nagy Jenő, Nagy János, Nagy József. Aj v súčasnosti pôsobia v našej obci mimoriadne nadaní muzikanti, napr. trio bratov Pilárovcov či Erik Čonka.
Na Ipli

Pôvodné koryto Ipľa vytváralo v minulosti čarovné idylické zákutia s množstvom meandrov a ramien. Táto snímka je jednou zo série fotografií cca. z r. 1960, zachytávajúcich členov rodiny Hulinovej počas člnkovania na dnes už neexistujúcom ramene rieky, tečúcom priamo popod záhrady a využívanom ako mlynský náhon. Zľava: Ľubka Juhaniaková (Hrivňáková), Zuzana Hulinová a Etelka Nagyová.
Miestni futbalisti

Futbalové mužstvo obce Holiša Horný rad zľava: Nagy Jenő, Szacskó József, Albert Gyula, Makovínyi Béla, (?), Juhász Árpád, Nagy Jancsi, Zsélyi Gejza, Agócs József. Dolný rad zľava: Halasi József, Bujtár Jani, Dohonyi Pista, Pálmay Teodor (Tibi). Fotené na futbalovom ihrisku v Holiši, pravdepodobne v r. 1964.
Jednotné roľnícke družstvo Holiša

Jednotné roľnícke družstvo Holiša bolo jedným z najväčších a najúspešnejších družstiev v okolí. V 80. rokoch 20. storočia sa JRD Holiša venovalo okrem rastlinnej a živočíšnej výroby aj chovu jazdeckých koní a vedľa futbalového ihriska bol zriadený jazdecký areál s kovovou tribúnou, na ktorom sa pravidelne konali parkúrové preteky. Viacero chlapcov a dievčat z obce vtedy navštevovalo aj jazdecký krúžok.
Ženský spevokol

Pod patronátom organizácie CSEMADOK v Holiši dlhé roky úspešne pôsobil ženský spevokol „Búzavirág“ („Nevädza“). Našu obec reprezentoval aj ďaleko za hranicami chotára a jeho najväčším úspechom bolo 2. miesto na súťaži spevokolov v obci Kalná nad Hronom. Na snímke cca. z r. 1980 vidíme členky súboru pri vystúpení pravdepodobne na podujatí Csemadoku v kultúrnom dome v Rapovciach. Zľava: Agócsová Magda, Takácsová Marta (?), Nocziarová Magda, Makovínyiová Erzsika, Kubišová Magda, (?), Pálmayová Mária, Bodorová Klára, Pálmayová Helena, (?), Vargová Juliska.
Svadobný sprievod

Svadobný sprievod v centre Holiše (cca. 1969). Ženíchom je Pálmay Teodor (Tibi), nevestou je Koltaiová Erzsika, vedľa mladomanželov kráča Kiss József, predseda MNV.