POLICHO. Sú vnímané ako dar z lásky a priateľstva a ich symboliku umocňujú nadchádzajúce veľkonočné sviatky. Síce nehýria farbami ako ich moderní nástupníci, no sú jedinečné a veľmi vzácne.
Punc vysokej hodnoty im vtláča archaická technika, ktorou sú zdobené. Viaže sa k malej dedinke v Novohrade, ktorej názov aj vďaka originálnemu prvku skloňujú ďaleko za hranicami regiónu.
Kraslice z Polichna pred rokmi takmer upadli do zabudnutia. Vďaka výskumu Emílie Mázorovej, ktorý sa začal ešte v Novohradskom múzeu a galérii (NMG), sa unikátna technika zdobenia, vychádzajúca spod rúk jednoduchých evanjelických žien, zachová pre budúce generácie.
Okrem toho sa nedávno krasliciam z Polichna dostalo významnej pozornosti.

Spolu s ornamentom z Čataja a Veľkého Grobu, tiež gajdicou z Lúčky a aktivitou s názvom Večer v Múzeu oravskej dediny ich zapísali do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
Sú prvým a zatiaľ jediným prvkom z Novohradu, ktorý má svoje čestné miesto v spomínanom zozname.
„Je to skutočne vysoké spoločenské ocenenie a zároveň záväzok. Zápis predstavuje ochranu prvku, teda kraslíc, na regionálnej, miestnej aj celoslovenskej úrovni. Vytvára pocit jasnej kultúrnej identity. Navyše prezentuje jedinečnosť, unikátne