Policajti národnej jednotky zasahovali v rámci akcie s krycím názvom ALBUS. Prebiehala v predposledný marcový týždeň v Banskobystrickom a Bratislavskom kraji.
Jedna zo stôp vedie aj do okresu Poltár.
Starostlivo rozdelené úlohy
Minimálne od roku 2019 mala v našej krajine pôsobiť organizovaná skupina, zabezpečujúca nelegálne pobyty najmä pre Albáncov. Podľa informácií, ktoré policajti zverejnili, mali jej členovia starostlivo rozdelené úlohy.

"Každý z nich mal na starosti zabezpečiť niečo iné. Jeden z obvinených mal zabezpečovať pobyt na území Slovenska pre cudzincov pochádzajúcich najmä z Albánskej republiky. Predovšetkým malo ísť o takých cudzincov, ktorí uzatvorili účelové manželstvá s občanmi Európskej Únie, a to buď v Maďarsku alebo Albánsku," konkretizovali ochrancovia zákona a pokračovali, "ďalší obvinení mali zabezpečiť rôzne fiktívne ubytovania, respektíve osoby, ktoré by fiktívne ubytovali občanov tretej krajiny bez ich fyzického ubytovania."
Sfalšované podpisy
Policajti informujú aj o pracovníčke obce v okrese Poltár ktorá na základe sfalšovaných podpisov mala podpisy overovať.
"Po zabezpečení takéhoto ubytovania boli údaje o ubytovateľoch poskytnuté ďalšej členke organizovanej skupiny, ktorá mala vypracovať „Čestné vyhlásenia“ o poskytnutí ubytovania. Na základe sfalšovaných podpisov potom mala pracovníčka obce v okrese Poltár overovať podpisy. Ďalšia členka skupiny mala na starosti spracovávať potrebné žiadosti pre cudzineckú políciu. Cudzinci asi tak mohli zabezpečiť doklady rodinného príslušníka s právom pobytu na Slovensku, takzvanú ID kartu, ktorá umožňuje voľný pohyb po celej Európskej únii. Ďalší člen mal potom sprevádzať cudzincov na cudzineckú políciu, aby im pomohol vybaviť formality," píše sa v policajnej správe.
Počet cudzincov aj zisk môže byť vyšší

Policajti národnej jednotky počas dvoch domových prehliadok a šiestich prehliadok iných priestorov zaistili mobilné telefóny a viaceré listinné dôkazy, ktoré preukazujú páchanie trestnej činnosti.
"Doposiaľ vykonané vyšetrovanie tiež preukázalo, že organizovaná skupina mala takýmto spôsobom zabezpečiť nelegálny pobyt minimálne pre 50 cudzincov a čiastka, o ktorú sa mali obohatiť, činí minimálne 50-tisíc eur," vyčíslili ochrancovia zákona a dodali, že spomínaný počet cudzincov aj finančný zisk môže byť oveľa väčší. Vyšetrovanie prípadu stále prebieha.
"Policajti budú tiež rozpletať sieť fiktívnych ubytovateľov, takže nie je vylúčené, že počas vyšetrovania pribudnú ďalší obvinení."
Páchateľov už obvinili
Policajti informovali aj trestoch, ktoré obvineným hrozia.
"Všetci siedmi páchatelia vo veku od 34 do 59 rokov boli obvinení zo zločinu prevádzačstva, za čo im hrozí po dokázaní viny trest odňatia slobody na dva až osem rokov. Pracovníčke matričného úradu bolo vznesené obvinenie aj za zneužívanie právomoci verejného činiteľa, kde hrozí trest v rozmedzí 2 až 5 rokov a za falšovanie verejnej listiny, kde hrozí trest až do troch rokov. Jeden z obvinených je aj terénny sociálny pracovník, ktorému za falšovanie verejnej listiny hrozí trest odňatia slobody do troch rokov. Všetci budú stíhaní na slobode."
Autor: mb