ČÍŽ. Koronavírusová pandémia zasadila slovenskému kúpeľníctvu tvrdú ranu. Počítajú státisícové výpadky v tržbách, niektoré sú pred krachom.
Zlý rok majú za sebou aj Prírodné jódové kúpele v Číži. Napriek tomu tu neprepustili ani jedného z osemdesiatich pracovníkov, zamestnaných na trvalý pracovný pomer.
Síce ležia v hladovej doline, ktorej sa nedostáva toľko pozornosti, ako by si veľakrát zasluhovala, bude sa podľa slov Michala Fajina, riaditeľa kúpeľov, o Číži tento rok ešte viac hovoriť.
Od 1. septembra budú tamojšie kúpele jedinými na Slovensku, kde sa prídu pacienti zotaviť po cievnej mozgovej príhode.
Tiež počas pátrania v histórii, narazili v kúpeľoch na fakt, ktorý potvrdzuje, že Gemer má v rámci vôd európsky unikát.
Aj o tomto sme sa s Michalom Fajinom rozprávali.
Aktuálne Prírodné jódové kúpele Číž významne prispeli k otvoreniu a fungovaniu veľkokapacitného očkovacieho centra v Rimavskej Sobote. V čom konkrétne táto pomoc spočíva?

V kompletnom zastrešení personálneho obsadenia, zabezpečenia zdravotníckych pomôcok, prvej pomoc aj ďalších podstatných technických záležitostí, ktoré sú podľa nariadení ministerstva zdravotníctva potrebné k spusteniu očkovania proti Covid-19.
Kedy ste sa rozhodli uberať smerom takéhoto druhu pomoci?
Už vlani v októbri sme avizovali vedeniu Združenia samosprávnych krajov SK 8, že naše kúpele sú k dispozícii pri riešení zabezpečenia fungovania veľkokapacitných očkovacích centier. Záujem prejavil len Banskobystrický samosprávny kraj. Osobne ma mrzí, že túto výzvu neprijala rimavskosobotská nemocnica a nezabezpečuje toto centrum tak, ako nemocnice v ostatných mestách a kraj sa musel obrátiť na kúpele. Aj keď, ako som povedal, boli sme k dispozícii a ochotu byť nápomocnými sme prejavili už vopred.
Aká je aktuálne situácia v kúpeľoch v Číži?
Celkovo je momentálne situácia v kúpeľníctve v našej krajine tragická. Obsadenosť neprevyšuje 10 percent z celkovej kapacity, ktoré slovenské liečebné kúpele poskytujú. Dnes sú mnohé pred krachom. Pokiaľ nebudeme preočkovaní