HNÚŠŤA. Jej talent je neprehliadnuteľný. Napriek tomu, že Šarlota Bottová, rodáčka z Rimavskej Bane, je samouk a kresleniu sa venuje len ako amatérka, svojou tvorbou zaujala už aj zahraničné publikum.
Najnovšie neskrýva nadšenie z výstavy v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Aj jej sny súvisia s kreslením. Túži podchytiť a motivovať nadané deti.
Talent zdedila po otcovi
„Už v detstve ma to ťahalo k ceruzkám a farbičkám. Kreslila som rozprávkové postavičky,“ spomína dnes už mamička dvoch chlapcov s tým, že talent na kreslenie zrejme zdedila po otcovi.
„Veľmi pekne maľoval. Rovnako portréty, ako aktuálne ja. Trpezlivo mi ukazoval, čo a ako, no predsa len, v čase jeho mladosti internet nebol, a tak nemal toľko možností na čerpanie námetov v porovnaní s dneškom. Zobral obyčajný výkres, obyčajné ceruzky a kreslil. Tak som začínala aj ja. Dnes si už objednávam špeciálne výkresy aj grafitové ceruzky,“ priblížila Šarlota.
Už v škole zaujala
To, že estetické cítenie jej nikdy nebolo cudzie, potvrdzuje aj obdobie, ktoré strávila na strednej škole.
„Na Strednej odbornej škole v Rimavskej Sobote som sa vyučila za kozmetičku. Mali sme tam predmet estetická výchova. Portrét spolužiačky, ktorý som nakreslila, našu učiteľku veľmi zaujal. V škole som mala aj prvú výstavu. Pozostávala z portrétov spolužiačok. Škoda, že ich nemám. Určite by bolo zaujímavé porovnať, ako som kreslila vtedy a dnes,“ usmiala sa talentovaná Gemerčanka.
Najradšej maľuje portréty
Šarlota si pár rokov dala od kreslenia pauzu. Pribudli jej iné povinnosti, keďže si založila rodinu.
Na koníček zostávalo len veľmi málo času. No k výkresu a ceruzkám ju to neustále ťahalo. Napokon zistila, že aj počas materskej dovolenky môže byť kreslenie vynikajúcou formou relaxu.
Tiež nastali časy sociálnych sietí, vďaka ktorým sa zoznamovala s dielami amatérskych umelcov. Aj to ju motivovalo k ďalšej tvorbe.
Namaľovala už vyše sto portrétov. V jej tvorbe dominujú známe tváre, napríklad Martin Luther King, Vin Diesel, Tom Hanks, Mike Tyson, Morgan Freeman, Kali, Tupac Shakur alias 2Pac či Arnold Schwarzenegger. Sú však medzi nimi aj tváre neznámych ľudí, ktoré Šarlotu zaujmú počas surfovania po internete.
Má rada životom ošľahané tváre. Tvrdí, že vrásky, ustarostený aj veselý výraz vedia dať jej kresbe hlbší rozmer. Sila okamihu a prirodzenosť majú svoje čaro, ktoré sa z vyretušovaných fotografií stráca.
Prezidentku kreslila trikrát
Na výkrese zvečnila aj slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú.
„Kreslila som ju dokonca trikrát. Raz pre rómske noviny, tiež pre múzeum a na objednávku pána z jednej z politických strán. Musím povedať, že to bolo náročné. Predsa len, ide o prezidentku. Chcela som ju zachytiť čo najvernejšie. Každý ju pozná, a tak zaváži každý detail,“ podotkla Šarlota, ktorá svoju tvorbu prezentovala na výstavách v Prahe, tiež v Banskej Bystrici, Hnúšti, Rimavskej Bani či v spomínanom rimavskosobotskom múzeu.
Záujem o jej kresby prejavili aj v Rakúsku, kde pracuje jej manžel.
Párkrát spolupracovala aj na projektoch určených na podporu talentu v školákoch.
„Každý máme na niečo talent, len ho treba v sebe objaviť. Niekto pekne spieva či tancuje, iný vie kresliť, ďalší variť,“ povedala Šarlota.
Chce motivovať nadané deti
Práve podpora mladých talentov je to, v čom vidí svoju budúcnosť.
„To, čo viem, by som chcela odovzdať ďalej. Presvedčila som sa, že v školách je veľa talentovaných detí. Len ich treba vedieť správne usmerniť a zaujať. Rada by som sa na tom niekedy podieľala,“ zakončila mladá žena, ktorá je dôkazom toho, že s talentom sa človek musí narodiť. Škola ho môže len vycibriť, podporiť a obrúsiť ako diamant.
*Pozn.: Tvorbu Šarloty Bottovej nájdete aj TU
