RIMAVSKÁ SOBOTA. Mesiac čo mesiac predstavujú pracovníci Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote (GMM) predmet mesiaca.
Každý má vlastný príbeh a návštevníkov pomyselne vtiahne do minulosti. Tak je to aj v prípade tortovej krabice z 19. storočia.
Vyrobili ju v továrni sídliacej v maďarskej metropole a je príjemnou spomienkou na jednu z rimavskosobotských cukrární.
Príjemná atmosféra v meste

„V župnom centre Gemera-Malohontu, Rimavskej Sobote, sa od poslednej štvrtiny 19. storočia začali vyvíjať typické spôsoby spoločenskej zábavy. Objavili sa idylické kaviarne, krčmy a cukrárne. V lete stolíky a stoličky pohostinstiev zabrali väčšinu chodníkov. Tieto terasy oplotili zeleňou a slnečníkmi, večer svietili lampy. Návštevníci a hostia, ktorí navštívili Rimavskú Sobotu, sa mohli občerstviť v okolitých pohostinstvách,“ priblížila niekdajšiu atmosféru v spomínanom meste Éva Kerényi, historička GMM, a konkretizovala, že podľa údajov z roku 1912 bolo v Rimavskej Sobote štrnásť krčiem a šesť pohostinstiev v prevádzkach Istvána Gedeho (Tompa), Dezsőa D. Krausza (Gömör), Vilmosa Kosinera (Európa), Ignáca Ródosiho (Hungária), Simona Bokora (Hunyadi) a Salamona Márkusa (Kossuth).

„Na prelome storočí sa objavili aj mená majiteľov židovského pôvodu – Jakab Jellinek, Frank Menyhért a Ede Gömöri. Jakab Jellinek prevádzkoval mestský záhradný hostinec, Frank Menyhért a Ede Gömöri spravovali hotel Három Rózsa (Tri ruže),“ podotkla historička a pokračovala,
„obľúbenými reštauráciami, okrem reštaurácie a kaviarne hotela na Hlavnom námestí Három Rózsa (Tri ruže), neskôr premenovanej na Hungária, boli v 70. a 80. rokoch tiež Gondűző, Zöldfa, Három mókushoz alebo Huszár.“

Obľúbené pohostinstvá
Kaviarne a reštaurácie boli kedysi situované prevažne pri mestských bránach. Zvyčajne ich navštevovali cestujúci aj v meste usadení vojaci.

„V 90. rokoch 19. storočia a na začiatku 20. storočia sa stali obľúbenými pohostinstvami Stolcz (neskôr Tompa), Vadászkürt, Kosiner, Gömör a Korona, väčšina z nich fungovala aj ako hotel. Viaceré pohostinstvá boli okrem Alžbetinho námestia aj na uliciach Kossutha a Jánošovská.
Tortová krabica, ktorá je v GMM predmetom mesiaca máj, pripomína cukráreň Danóa Rakottyaiho. Vyrobili ju v budapeštianskej továrni Salzer J. Budapest.
O tom, že pochádza zo spomínanej cukrárne, svedčí aj nápis na jej obale.
„Zbierkový predmet sa dostal do múzea v roku 2018 ako dar od Ľubice Szentesiovej, za čo jej ďakujeme,“ zakončila historička GMM.