HALIČ, TUHÁR. Názvy obcí, ktoré sa uchádzajú o titul Dedina roka 2021, sú už známe. Je medzi nimi aj päťlístok z Banskobystrického kraja, v ktorom nechýbajú ani zástupcovia Novohradu.
V tomto regióne Halič aj Tuhár patria medzi dediny, ktoré zaujmú nielen dynamickým rozvojom, ale aj turistickými atrakciami.
Účasť v súťaži, ktorej aktuálny, v poradí už 11. ročník, je s historicky najvyšším počtom účastníkov, vnímajú starostovia spomínaných obcí v okrese Lučenec ako príležitosť na zviditeľnenie nielen samotnej dediny, ale aj regiónu.

„Halič je určite zaujímavá svojou históriou aj tým, ako sa ju ľuďom snažíme priblížiť aj využiť ju aj pre potreby cestovného ruchu. Jej výhodná poloha ju predurčuje byť vyhľadávaným miestom pre život mladých aj seniorov,“ povedal Alexander Udvardy, starosta Haliče s tým, že v prípade úspechu by Halič získala ďalšiu šancu pochváliť sa prestížnym titulom.
Aj Peter Čeman, starosta Tuhára hovorí o dedine, ktorá zaujme z rôznych hľadísk. „Tuhár je atraktívny z prírodného hľadiska a tiež ako

pokojné a dobré miesto pre život. Napokon, aj počas pandémie, keď bolo obmedzené cestovanie, sa potvrdil záujem ľudí o turistiku v okolí dedín, akou je aj naša, nad ktorou je atraktívna vyhliadka,“ vyjadril sa Čeman.
Pripomenul aj vynovené detské ihriská, kultúrny dom a dobré hodnotenia v oblasti nakladania s odpadom. V dedine tiež vynovili cesty.
„V rámci spestrenia života v obci spolupracujeme s rôznymi občianskymi združeniami, poľovníkmi, turistami a miestnymi inštitúciami,“ podotkol starosta Tuhára.
Podľa slov šéfa rezortu životného prostredia Jána Budaja potvrdzuje značný záujem dedín zapojiť sa do tejto súťaže fakt, že starostlivosť o vidiecke životné prostredie a rozvoj vidieka patria v mnohých obciach medzi priority.

„Samosprávy majú možnosť zviditeľniť svoj domov, nadviazať nové kontakty, vymieňať si skúsenosti, či hľadať inšpiráciu na ďalší rast. Živý a zdravý vidiek v kombinácii s trvalo udržateľným rozvojom sú jedinečnou príležitosťou, ako podporiť zelený reštart Slovenska,“ zdôraznil Budaj.
Podľa informácií, zverejnených na oficiálnej stránke súťaže dedinaroka.sk, musia prihlásené dediny zostaviť nápaditý a originálny program, ktorý predvedú Národnej hodnotiacej komisii.
Okrem úspechov dediny sa jej členovia zamerajú aj na výnimočnosť, tvorivosť, kultúru a tradície obyvateľov. Zaujímať sa bude aj o inovatívne projekty zamerané na proces starostlivosti o vidiecke životné prostredie, ktoré pomáhajú obci napredovať a rásť v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja.

„O víťazstvo sa budú uchádzať obce zo siedmich slovenských krajov. Počas leta navštívime rozmanité územie, kde sa oboznámime s úspešnými postupmi pri obnove vidieka,“ priblížil Michal Maco, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorá je hlavným organizátorom súťaže. Podotkol, že členovia spomínanej komisie sa stretnú už v najbližších dňoch a zostavia harmonogram hodnotenia obcí.
Dediny, konkrétne Halič, Tuhár, Štiavnické Bane, Lom nad Rimavicou, Šumiac, Cigeľ, Beckov, Blatnica, Budkovce, Buzica, Dlhé Klčovo, Haláčovce, Hertník, Kapušany, Kladzany, Kláštor pod Znievom, Kocurany, Kolíňany, Ľubeľa, Lúčka, Priepastné, Pukanec, Radava, Sedliská, Stebník, Veľaty, Veličná, Veľké Chlievany a Vinosady, sa neuchádzajú len o titul Dedina roka 2021, ale v siedmich čiastkových kategóriách sú v hre aj finančné výhry a vecné ceny.
Hlavným partnerom súťaže je spotrebné družstvo COOP Jednota, ktoré poskytne prostriedky, viazané na realizáciu projektov na podporu ich rozvoja.
„Pre našu maloobchodnú sieť je pôsobenie v malých či väčších obciach prirodzené, rovnako aj podieľanie sa na ich zveľaďovaní. Dedina roka je zmysluplný projekt, ktorý obciam poskytuje výbornú príležitosť zviditeľniť sa a získať finančný grant pre svoj ďalší rozvoj. Zároveň spája občanov v prospech dobrej veci, a preto ma teší, že COOP Jednota je jeho dlhodobou súčasťou. Verím, že zúčastnené subjekty budú inšpiráciou aj pre ďalšie obce,“ ozrejmil Ján Bilinský, generálny riaditeľ COOP Jednota s. d.
Vyhlasovateľmi súťaže Dedina roka 2021 je rezort životného prostredia, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska.
Víťaz bude našu krajinu reprezentovať v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.