FIĽAKOVO. Sú pripravení kedykoľvek pomôcť. Veľakrát predčasne opúšťajú rodinné oslavy, nestihnú si oddýchnúť po návrate z práce a neraz aj čaro sviatkov pretne telefonát, že treba vyraziť na zásah.
Byť dobrovoľným hasičom je pre nich poslaním. Nehľadia na čas ani peniaze. Chcú byť nezištne osožní tam, kde ich najviac potrebujú.
Počas záchrany majetkov a životov im skrížia cestu rôzni ľudia.
Jedni im ďakujú, no nájdu sa aj takí, ktorí ľudí, nasadzujúcich vlastné životy na záchranu iných, nevítajú príliš vľúdne.
Dokonca chcú čas, kým hasiči bojujú s plameňmi, využiť na „inventúru“ v hasičskom aute, kde je predsa hodne vecí, ktoré by sa mohli hodiť. Okrem toho sa vždy nájdu chronickí vypaľovači, ktorí hasičom rok čo rok zbytočne pridávajú na práci.
Fiľakovo môže byť na svojich dobrovoľných hasičov právom hrdé. Partia nadšencov si dáva čoraz smelšie ciele. Aj vďaka jej ambicióznosti a skvelej koordinácii pri zásahoch vyráža k požiarom nielen v rámci mesta a jeho okolia, ale je pripravená zasiahnuť kdekoľvek ju pracovníci operačného strediska vyšlú.
Neraz smerovala k mimoriadne nepríjemným udalostiam v okolí Lučenca.
A tento rok chystajú dobrovoľní hasiči v meste pod Fiľakovským hradom ďalšiu novinku.
Podľa slov ich veliteľa Mariana Mesiarika pribudnú v jej radoch aj lezci, čo je v prípade DHZ pomerne výnimočné.
Štvorkolesové dámy ich nikdy nesklamali
V priestoroch vynovenej požiarnej zbrojnice vo Fiľakove driemu tri dámy. Tamojší hasiči sa o ne dobre starajú. Vďaka tomu ich Nancy, Boženka a Deniska zatiaľ nesklamali. A chlapi, ktorí toho už počas zásahov skutočne veľa videli a prežili, sa na ne môžu vždy spoľahnúť.
„Aviu, ktorú voláme Nancy, sme zdedili po profesionálnych hasičoch. Čo bolo treba sme opravili a môžem povedať, že nám slúži dobre. Boli sme s ňou aj na Avia zrazoch pri českých hraniciach. Absolvovali sme na nej výjazdy na skutočne veľké požiare. Odvezie šiestich hasičov aj 1800 litrov vody,“ priblížil Mesiarik a ukázal na najmladšiu Denisku.
„Iveco Daily sme dostali z rezortu vnútra. Pomenovali sme ho Deniska, keďže nám ho odovzdávala vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková.
Najviac priestoru v garáži si vyárendovala „tatrovka“ Boženka. Jej pomoc hasiči oceňujú najmä v ťažko dostupných terénoch. Tiež slúži dobre aj napriek tomu, že partia šikovných chlapov sa jej už neraz musela poriadne pozrieť na zúbky.
Aj to svedčí o tom, že dobrovoľní hasiči nie sú len ľudia, bojujúci s plameňmi, ale aj mechanici, strojníci, záchranári či pilčíci. Každá zručnosť je vítaná, dokonca treba na ňu papiere.
Už budú mať aj lezcov
„Najmä pri prírodných katastrofách sú potrební pilčíci, no darmo by sme vedeli všetci píliť, keby sme nemali pilčícke preukazy. Bez absolvovania odborných kurzov to jednoducho nejde. Práve preto sme sa rozhodli aj pre spomínanú novinku v podobe lezcov,“ povedal veliteľ s tým, že uspeli v jednom z projektov a získali spolu s jedným z maďarských záchranárskych združení grant.
„Na jeseň sa chystáme do Miskolca a absolvujeme školenie. Vďaka nemu budeme mať piatich lezcov s papiermi. Nejakú výstroj už máme, niečo ešte potrebujeme dovybaviť. Je to novinka, pretože nemám vedomosť o tom, že by vyškolených lezcov niektorý z okolitých dobrovoľných hasičských zborov mal,“ priblížil Mesiarik.
Dodal, že vo Fiľakove sú už aktuálne dobre vystrojení. Rezervu ešte vidí v ťažkých zásahových odevoch.
Výjazdovým časom konkurujú „áčku“
„Máme vynovené priestory, autá, aj protipovodňový vozík sme od ministerstva získali. Takže v tomto smere sme na tom slušne. Aj vďaka tomu sa vieme našej dobrovoľníckej činnosti venovať skutočne na vysokej úrovni. Dobrovoľní hasiči fungujú v piatich kategóriách. V „déčkovej“ väčšinou nežiadajú od štátu nič. Potom je „cécko“, kde zbory nemajú až takú techniku a je tam dlhší čas na výjazd. Väčšinou zasahujú pri povodniach, chodia na súťaže, vedia sa síce na zásah zmobilizovať, no trvá to trochu dlhšie, kým sú v plnej pohotovosti. Ďalej je kategória B, v ktorej sme aj my. Tu by mali vedieť hasiči vyraziť na zásah do dvoch hodín. V kategóriách A a A1 je to už do 10 minút. No a tu sme si predsavzali, že tých 10 minút sa budeme držať aj my. Už sa stalo, že sme dokázali vyraziť aj za 6 minút. Jedine čas nás delí od „áčka“, no v tomto smere by za každých okolností bolo náročné pre nás garantovať spomínanú desaťminútovku. Predsa len, naši vodiči pracujú, niektorí v Lučenci, a tak sa nedokážu v takom krátkom čase presunúť na našu stanicu,“ konkretizoval veliteľ, ktorého k dobrovoľnému hasičstvu priviedol jeho otec.
Viac ťažkých zásahových odevov by uvítali
Tiež pripomenul aj spomínané špeciálne odevy.
„Ľahké zásahové má u nás každý dobrovoľný hasič od mesta. Jeden stojí zhruba 250 eur. Ťažké zásahové odevy sú už drahšie. Jeden vyjde okolo 600 – 700 eur. Tie si niektorí z nás kúpili z vlastných peňazí. Predsa len, pri veľkých požiaroch a v zime, keď sme neraz v teréne aj 8 – 10 hodín a kvapká na nás voda, ktorá vzápätí zamŕza, sa potvrdí ich opodstatnenosť. Pochopiteľne, nie každý si ich môže dovoliť, čo je škoda,“ dodal dobrovoľní hasič telom i dušou.
Niektorí ľudia sú nepo
Napriek tomu, že hasiči pravidelne upozorňujú, že vypaľovanie suchej trávy a porastov je nebezpečné a hrozí zaň pokuta, ľudia sú nepoučiteľní.
Potvrdil to aj Marian Mesiarik.
„Mám pocit, že u nás je vypaľovanie národným športom. Neraz sa však skončí našim zásahom. Ľudia si neuvedomujú, že oheň je nevyspytateľným živlom a stačí, že vietor naberie iný smer a už je problém. Tiež spolu s trávou ničia drobné živočíchy a hmyz.“
Podľa slov veliteľa je zatiaľ tento rok vo Fiľakove a jeho okolí, čo sa týka požiarov, pomerne pokojný. No veľakrát je to ako ticho pred búrkou.
„Nikdy nevieme kedy a kde pôjdeme zasahovať a čo nás na mieste požiaru čaká.“
Zažijú skutočne kadečo
V súvislosti s požiarmi pripomenul vlaňajší zásah v Radzovciach. Plamene zachvátili prístavbu so smetiskom.
„Pán, ktorý tam žil, patril to kategórie tzv. zberateľov, ktorým sa všetko hodí. Nahromadil toho skutočne veľa. Okrem smetiska oheň pohltil aj prístavbu a ohrozoval ďalšiu stavbu. Bol to náročný zásah, v ktorom sa však potvrdilo, že sme skutočne dobre pripravení. Boli sme plnohodnotnými kolegami profesionálnych hasičov,“ spomenul Mesiarik.
Pri tomto požiari zasahovali zhruba tri desiatky profesionálnych aj dobrovoľných hasičov. Na pomoc prišla aj ťažká technika z vojenského výcvikového centra v Lešti.
Aj minuloročný lesný požiar v katastri obce Šíd dal hasičom poriadne zabrať.
„Horela veľká plocha. My sme tam dorazili prví. Bola chvíľa, keď sme 10 minút ležali vo vyhĺbenom chodníku, pretože vietor začal fúkať smerom k nám a situácia začínala byť dosť nebezpečná,“ priblížil veliteľ DHZ mesta Fiľakovo.
Hasiči neraz nebojujú len s ohňom, ale aj ľuďmi, ktorí sa v panike správajú nezodpovedne. Musia ich usmerňovať, dokonca dávať na nich pozor. Niektorí sú vystrašení, no nájdu sa aj agresívni.
„Stalo sa, že sme prišli k požiaru v noci a ľudia sa tam chceli medzi sebou pobiť, dokonca na hasičov kričali, že kde boli tak dlho. Nie je ničím výnimočným, že počas zásahu, keď máme techniku na väčšej ploche, si na naše vybavenie spraví niekto z miestnych zálusk. Bol už prípad, keď kolega zbadal, ako sa jedno z našich áut chystá prezrieť nepovolaná osoba,“ spomenul Mesiarik s tým, že pri mnohých hasičských zásahoch sú prítomní aj policajti, vďaka ktorým sa zvládajú aj tie najnáročnejšie situácie.
Žijú ako veľká rodina
Fiľakovskí dobrovoľní hasiči sa však venujú aj milšej aktivite. Svoju činnosť prezentujú školákom, robia preventívne ukážky v závodoch, stavajú provizórne hrádze a snažia sa žiť ako jedna veľká rodina.
Ich priateľstvo zoceľujú spoločné rodinné akcie a výlety. Napokon, vedia, že jeden na druhého sa musia vedieť vo chvíľach, kedy ide doslova o život, stopercentne spoľahnúť.
Občianske združenie Dobrovoľný hasičský zbor mesta Fiľakovo má aktuálne 25 členov. Zásahový tím tvorí šestnásť zdatných chlapov, ktorí hasičstvo vnímajú ako poslanie.
Svoje odhodlanie počas roka dokážu veľakrát. Nie slovami, ale činmi.