Vírus zabíjal aj ďaleko od Wu-chanu. Svedčia o tom hrozivé príbehy Rimavskosoboťanov

Blíži sa premiéra dokumentárneho filmu 7829 km od Wu-chanu.

Režisér Peter Pavlík a Katarína Smaczna, spoluautorka dokumentárneho filmu 7829 km od Wu-chanu.Režisér Peter Pavlík a Katarína Smaczna, spoluautorka dokumentárneho filmu 7829 km od Wu-chanu. (Zdroj: Radovan Vojenčák)

Načítavam video...

RIMAVSKÁ SOBOTA. Svet sa pomaly spamätáva z desivého obdobia.

Zákerný vírus zrazil na kolená aj silných, zarosil oči miliónom ľudí, oplakávajúcich svojich blízkych, ktorí prehrali boj s neviditeľným nepriateľom.

Tak, ako na ochorenie covid-19 zomierali ľudia v čínskom meste, považovanom za epicentrum nákazy, prežívali zložité obdobie aj Rimavskosoboťania.

Mohlo by vás zaujať Rodáčka z Rimavskej Soboty je svedkom koronavírusovej hrôzy v Španielsku Čítajte 

Od Wu-chanu sú vzdušnou čiarou vzdialení takmer 8-tisíc kilometrov. A práve to je na mimoriadne nešťastnom celosvetovom medzníku tým najhrozivejším. Zabíjajúci vírus prekonal tisícky kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

7829 km od Wu-chanu. To je názov 76-minútového dokumentárneho filmu, poskladaného aj z mozaiky výpovedí bežných ľudí.

Kňaz, študent, lekár, učiteľ, žena, žijúca na inom kontinente aj sociálne slabšia rodina. Dovedna 21 príbehov, z ktorých miestami mrazí.

Paradoxne, v prípade pandémie sa výpovede ľudí, žijúcich v jednom z najchudobnejších regiónov na Slovensku, podobajú tým, ktoré prežívali obyvatelia bohatých svetových metropol. Hlavný aktér bol totiž spoločný. Nový koronavírus.

Mohlo by vás zaujať Covid ho takmer zabil, pľúca mal poškodené na 90 percent Čítajte 

„Spočiatku to mal byť dokument tvorený zo zostrihov spravodajstva a tlačoviek, ktoré boli odvysielané počas obdobia, keď na Slovensku vyhlásili núdzový stav a zavládol lockdown. V podstate sa zo dňa na deň život zmenil. Utlmil, doslova zastavil. Ulice sa vyľudnili, obchody zatvorili, pracoviská osireli, nemocnice zaplnili, mnohí sa ocitli v karanténe,“ povedal Peter Pavlík, režisér spomínaného dokumentárneho filmu, rodák z Rimavskej Soboty s tým, že napokon sa so spoluautorkou Katarínou Smacznou rozhodli dej situovať do regiónu, poznačeného najvyššou nezamestnanosťou v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

„Chceli sme priblížiť, ako vnímali a prežívali pandémiu ľudia mimo našej metropoly. Zvolili sme si ťažko skúšaný región,“ podotkol Pavlík.

Čo sa týka samotného názvu dokumentu, spočiatku boli návrhy dva. Od dlhšieho napokon autori upustili.

„Keďže sme pracovali aj s komentármi, ktoré sa objavovali na sociálnych sieťach, jeden nás zaujal. Práve on vystihoval diaľku, ktorú bol vírus schopný prekonať,“ podotkla Smaczna.

Autor komentáru sa vyjadril zhruba v duchu, že keď niekto v Číne zje netopiera, tak Rimavskosoboťan nemôže ísť na pivo.

Pri strihaní nahrávok, získaných prostredníctvom video hovorov, tzv. zoomu, prípadne doručených od samotných respondentov, Petrovi a Katke neraz naskakovala husia koža.

„ Bola chvíľa, keď som s tým musela na čas prestať, pretože som to emocionálne nezvládala,“ podotkla spoluautorka.

SkryťVypnúť reklamu
Mohlo by vás zaujať Pomáhali pacientom s covidom, nákaza pripravila o život aj zdravotnú sestru z Veľkého Krtíša Čítajte 

„Spočiatku sme si nepripúšťali, že pandémia môže zasiahnuť aj nás. Náš dokument mal byť skôr odľahčený, žiadna hrôza. Avšak keď nám začali zomierať kolegovia, priatelia a známi, uvedomili sme si, že situácia je skutočne vážna,“ ozrejmila Katka, ktorá príbehy ľudí, ktorí sa rozhodli zostať v anonymite, prerozprávala. Je medzi nimi aj svedectvo mladej podnikateľky.

„Aby to ekonomicky zvládla, musela prenajať svoj byť. Odsťahovala sa a zrazu sa nemal kam vrátiť. Osobne som bola účastná situácie, keď som kolegovi, ktorý sa ocitol v karanténe, nosila stravu. Žiaľ, umrel. Dozvedala som sa, ako známemu zomrel otec, ďalšiemu mama. Keďže učím, začala som prežívať aj smutné osudy niektorých mojich žiakov. Boli aj takí, ktorí prišli o jedného z rodičov, ktorý bol v mojom veku. Všetko akoby sa ma zrazu bytostne dotýkalo. Skutočne to boli veľmi neľahké chvíle,“ povedala scenáristka.

Pripomenula aj príbeh sociálne slabšej rodiny. Všetci jej členovia, okrem otca, boli infikovaní. Ocitli sa v karanténe. Bez peňazí. Nemohli ísť na poštu, nemali čo jesť nemali peniaze na lieky. Boli vážne chorí. Otec kontroloval manželku a deti, či vôbec dýchajú. Ich svedectvo zachytila kamera.

Vážnosť situácie, ktorá panovala na Slovensku, zdôrazňujú aj zostrihy z celoslovenského aj lokálneho spravodajstva či útržky z tlačoviek politikov.

„Čo sa týka regiónu, tak zábery sme čerpali z TV Rimava, ktorá je v postate spoluproducentom dokumentu. Za letecké zábery vďačíme Robovi Piatrikovi. Niektoré sme natočili sami, keď sa opatrenia začali uvoľňovať.

Dokument 7829 km od Wu-chanu, ktorý má byť mementom pre budúce generácie a primäť ľudí správať sa zodpovedne, aby sme sa vyhli prípadným ďalším vlnám pandémie, bude mať premiéru 16. júna v Rimavskej Sobote.

Záujemcovia si ho v tento deň môžu bezplatne pozrieť o 18.00 hod. v tamojšom kine Orbis a o 20.30 hod. na Hlavnom námestí.

„V prípade záujmu radi poskytneme film na premietnutie v školách či rôznych inštitúciách. Nejde o komerčnú záležitosť. Je venovaný všetkým obetiam covidu," zakončil režisér.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 900
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 134
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 849
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 089
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 861
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 781
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu