Tretí rok spoznávajú ľudia krásy Banskobystrického kraja aj počas jázd historickými zážitkovými vlakmi.
Hneď po ich sprevádzkovaní sa potvrdilo, že o takéto výlety je značný záujem. Veď počas uplynulých dvoch sezón previezli Horehronský, Zbojnícky a Banícky expres takmer 5200 pasažierov.
Unikátna trať plná železničných stavieb
Podľa informácií, ktoré poskytla Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus, sa vlaková rodina počas aktuálnej sezóny rozrastie o Expres 34 tunelov.
„Záujemcov prevezie po unikátnej trati, plnej železničných stavieb,“ podotkla Jóbová s tým, že historický vláčik, ktorý je tohtoročnou novinkou, prejde počas jazdy cez 34 tunelov.

„Smeruje z Banskej Bystrice, cez Harmanec, do Kremnice a späť cez Hronskú Dúbravu a Zvolen. Cesta sa končí opäť v Banskej Bystrici. Trať medzi Banskou Bystricou a Hornou Štubňou je pomenovaná Trať SNP. Jej unikátnosť a tiež jedinečné príbehy, ktoré sa udiali na trase medzi Kremnicou a Zvolenom, pasažierom priblíži odborník na historické vlaky, ktorý ich jazdou bude sprevádzať,“ konkretizovala Jóbová.
Úspech hneď na začiatku
Tiež načrela do nedávnej minulosti, kedy ľudí vozil len prvý z historických vláčikov – Horehronský expres.
Termíny jázd historických vlakov:
Expres 34 tunelov: 3. júla a 21. augusta.
Banícky expres: 17. júla, 14. a 28. augusta.
Horehronský expres: 23. júla, 6. a 20. augusta.
Zbojnícky expres: 24. júla, 7. a 21. augusta.
Horehronský expres špeciál: 31. júla.
• Lístky na všetky historické zážitkové vlaky sú už v predaji online na destinačnom webe Banskobystrického kraja www.zahoramizadolami.sk.
• Podľa slov Evy Macuľovej z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus je ideálne kúpiť si lístok čo najskôr, pretože o jazdy historickými vlakmi je veľký záujem. Kapacita vláčikov je len od 48 do 150 osôb.
„Okamžite si získal svojich fanúšikov. Aj preto ho v nasledujúcu sezónu Banskobystrický kraj doplnil o Zbojnícky expres s cieľovou stanicou v Tisovci. Minulý rok k nim pribudol Banícky espres, premávajúci na trati Zvolen – Banská Štiavnica – Kremnica. Záujemcovia môžu historickým vlakom absolvovať aj známu Trať mládeže, vedúcu medzi Hronskou Dúbravou a Banskou Štivnicou. V roku 1949 ju budovalo vyše 40-tisíc brigádnikov. Dokončili ju v priebehu 18 mesiacov,“ priblížila Jóbová.
Pripomenula aj trať s množstvom tunelov. Je označená 171 a smeruje do Kremnice.
Jazdu spestrujú herci
Zážitkové cestovanie pasažierom spestrujú herci. Stvárňujú postavy, ktoré sú neodmysliteľné späté s jednotlivými regiónmi.
V Banskej Štiavnici tak nechýba veselý a dobromyseľný baník Náco, slávny cukrár