HRADIŠTE. Pri príležitosti 70. výročia ordinácie ( uvedenia do duchovnej služby)Dariny Bancíkovej - prvej evanjelickej farárky na Slovensku sa občianske združenia Priatelia histórie Novohradu a Prvá iskra Utekáč v spolupráci s vydavateľstvom Miloš Hric a podporou Banskobystrického samosprávneho kraja rozhodli vydať symbolicky 15. júla druhé vydanie jej spomienok.
"Jej cesta k cieľu bola kľukatá, no nevzdala sa a svojim pôsobením vyšľapala cestu mnohým nasledovníčkam. Svoj boj o postavenie ženy v cirkvi opísala Darina Bancíková v knihe Prebytočný človek! Prebytočný človek?, uviedol Mišo Šesták z OZ Priatelia histórie Novohradu. Dodal, že táto kniha vyšla v roku 2001 v náklade 150 kusov. Desať rokov predtým opísala aj svoje spomienky na súdny proces, pobyt vo väzení a problémy so začlenením sa do socialistickej spoločnosti po návrate z väzenia v knihe Divné sú cesty Božie... Tá vyšla už v roku 1991 v náklade 500 kusov.
„Obe knihy sú, samozrejme, dávno nedostupné. Preto sme sa rozhodli pre nové, súborné vydanie. Text bol doplnený množstvom poznámok, ktoré súčasnému čitateľovi približujú reálie socialistického zriadenia a umožňujú mu tak lepšie pochopenie textu," spresnil Šesták.
Úvod ku knihe napísala Sidonia Horňanová, ktorá bola pri Darine Bancíkovej na zborovej praxi počas svojho teologického štúdia.
„Knihu je možné zakúpiť už v kníhkupectvách siete Martinus a dostupná bude aj v kníhkupectve Golem v Lučenci, v ktorom sú k dostaniu aj ostatné knihy vydané naším združením," zakončil Šesták.
O Darine Bancíkovej
Na pozadí veľkých dejinných udalostí sa odohrávajú ľudské príbehy. Obyčajné aj tie menej obvyklé, ku ktorým patril i život Dariny Bancíkovej, prvej slovenskej evanjelickej farárky.
Narodila sa posledný deň v roku 1922 v Kokave nad Rimavicou. Bola vnučkou evanjelického farára Samuela Bancíka. Jej stará mama bola jedinou obeťou veľkého požiaru v Kokave nad Rimavicou v roku 1911.
Darina bola nemanželské dieťa, čo, keď zoberieme do úvahy čas a miesto jej narodenia, neboli ideálne predpoklady dokonalého detstva, okolie jej to dalo pocítiť. S mamou však mala celý život pekný vzťah.
Po štúdiách na školách rôznych stupňov v rôznych mestách Slovenska, sa Darina Bancíková v zimnom semestri 1941 prihlásila na Evanjelickú bohosloveckú fakultu. Patrila tu k prvým študentkám a neskôr bola úplne prvou ženou, ktorá bola 15. júla 1951 v Tisovci ordinovaná za farárku.
Ako kaplánka pôsobila v Liptovskom Mikuláši, Starej Turej a Lučenci, ako farárka v Dolných Salibách a Drienove. V roku 1962 ju v Drienove zatkla ŠtB, vo vykonštruovanom procese bola súdená za rozvracanie republiky.
Napokon dostala ročný nepodmienečný trest a päťročný zákaz vykonávať službu v cirkvi. Po skončení zákazu bola až do penzie farárkou v rázovitej novohradskej obci Veľký Lom.
zdroj: Doc. ThDr. Sidonia Horňanová, Phd.
Autor: rv