KALONDA. Kto v sobotu 17. júla zavítal do pohraničnej dedinky neďaleko Lučenca, určite neoľutoval.
V Kalonde totiž oslávili Deň obce ako sa patrí.
Zaujímavosťou bol prvý ročník Festivalu vo varení leča. Typickú letnú pochúťku pripravili Slováci, Maďari či partia zo Švédska.
Porota to mala skutočne náročné. Napokon rozhodla, že víťazmi sú všetci. Starostka Réka Papp preto odovzdala darčeky zástupcovi každého tímu.
Ľudová hudba, tanec a spev, atrakcie pre deti aj priateľské posedenia dotvárali príjemnú atmosféru podujatia. Viacerí sa zhodli, že do Kalondy určite zavítajú na budúci rok.
„Dnešok je oslavou nás všetkých. Prekonali sme mnoho problémov, ale napokon sa nám podarilo zorganizovať podujatie aj Festival vo varení leča. Teší ma, že sme sa mohli stretnúť v hojnom počte. Ďakujeme zamestnancom Obecného úradu v Kalonde, ktorý celý týždeň pred touto akciou pracovali od rána do večera, len aby prebehla zdarne a všetci sa u nás cítili príjemne. Ďakujem účastníkom Festivalu vo varení leča, že pripravili skutočné lahôdky. Zároveň pozdravujem všetkých starostov, zástupcov partnerských obcí, poslancov Banskobystrického samosprávneho kraja aj parlamentu. Je mi cťou, že tu môžem privítať riaditeľa úradu práce aj riaditeľku okresného úradu. Teší ma, že prijali naše pozvanie,“ povedala v príhovore Réka Papp a pripomenula, že obec Kalonda buduje partnerstvá v rámci celej Európy už desať rokov.
„Pozvanie prijali naši priatelia so siedmich krajín Európskej únie. Zavítali k nám aj delegácie z Talianska, Španielska, Sedmohradska, Vojvodiny, Švédska, Poľska a samozrejme aj Maďarska.“
Počas osláv Dňa obe v Kalonde ocenili domáci dámsky trojlístok v zložení: Katarína Šafárová, Erika Štefáková a Nikola Máňová.
„Ani našej obci sa nevyhla koronavírusová pandémia. Tieto tri dámy zdobí spolupatričnosť, dobrá vôľa a šikovnosť. V rámci svojho voľného času sa snažili ušiť čo najviac ochranných rúšok. Vďaka nim ho mali včas nielen obyvatelia našej obce, ale mohli sme z nich darovať aj mestu Lučenec,“ priblížila starostka.
V obci nezabudli ani na svojho mimoriadne úspešného športovca – profesionálneho pästiara Zsolta Osaďana, ktorého zbierka ocenení z domácich aj zahraničných ringov sa úctyhodne rozrastá.
Podujatie v Kalonde sa vydarilo aj vďaka podpore Banskobystrického samosprávneho kraja, tiež Európskej komisie aj cezhraničnému programu Interreg Budujeme partnerstvá, Slovenská republika – Maďarsko, konkrétne cez projekt s názvom Spoločné dedičstvo 2020, ktorého hlavným cieľom je spájať minulosť s prítomnosťou a tiež projekt Spolupráca v údolí Ipľa, kde hlavným cieľom projektu sú cezhraničné spoločné podujatia.