LUČENEC. Traja Lučenčania sa spojili a pripravili nezvyčajnú výstavu nazvanú (Ne)vymedzená plocha. Tá sa koná od stredy (18. augusta) tohto týždňa po dobu jedného mesiaca v Tabačka kulturfabrik v Košiciach. Návštevníkom tohto multikultúrneho centra sa predstaví cyklus malieb sprevádzaný nezvyčajným zvukovým sprievodom.
Hlavným prvkom výstavy sú maľby mladej výtvarníčky, Denisy Dováľovej. Tie podľa slov kurátora výstavy Samuela Velebného "sú syntézou viacerých rovín štrukturovania - s odkazom na modernistické avantgardy v klasickom médiu grafiky. V primárnej rovine je cyklus rozvrstvený podľa hustoty ľudských obydlí (mesto – dedina - medzistav - príroda), v sekundárnej na základe plynutia času v rámci kalendárneho roka a v ďalších podľa empirických charakteristík prostredia – rýchlosti, teploty, dynamiky a ďalších."
„Predstavený maliarsky cyklus a zvuková inštalácia (Ne)vymedzená plocha dáva prírode uši, oči a priestor, aby sa o sebe pokúsila prehovoriť výrazovými prostriedkami človeka," dodáva Velebný.
Výstavu dokresľuju zvuky nahraté v rôznych lokalitách. Ich autormi sú Michal Dováľ a David Petráš.
Rádio Béter Dávida Petráša je dočasná „počúvacia stanica“, ktorej program je nakomponovaný z nahrávok zhotovených v priemyselnej oblasti Béter, neďaleko Lučenca. Text k výstave hovorí tejto časti výstavy nasledujúce" „Zachytené zvukokrajiny totiž pochádzajú zo zvukov močiara, ktorý vznikol vyliatím vody z upchatého zavlažovacieho potrubia. Novovzniknutá oáza prilákala stovky druhov živočíchov, ktoré doplnili zvukovú krajinu lokality. Tej však aj naďalej dominujú priemyselné zvuky z miestnych výrob autosedačiek, biopalív, či mäsokombinátu.”
Jej autor, David Petráš sa snažil povedať jednoduchšou formou o čo v jeho projekte ide:
„Forma prezentácie je zvuková inštalácia. Návštevník - poslucháč si môže v galerijnom priestore sadnúť, nasadiť si slúchadlá, možno i zažmúriť oči a počúvať nahrávky, zaznamenané z močiara pri Lučenci a okolitého prostredia priemyselneho parku. Ide najmä o prírodné zvuky - hlasové prejavy vtáctva, žiab a daľších živočíchov, nahravané počas dvoch rokov terénneho výskumu."
Realizáciu projektu podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.
Autor: vr