BUDINÁ. Nad Budinou v okrese Lučenec sa zišla v piatok 27. augusta vyše stovka ľudí, aby si uctila kladením vencov pamiatku ľudí, čo obetovali pre slobodu svojej krajiny to najcennejšie, svoj vlastný život. Stalo sa tak pri príležitosti 77. výročia Slovenského národného povstania (SNP).
Najskôr sa početná skupina zastavila pri pomníku stojacom na hrane pamätného lesa na Budinských lazoch. Ten tu stojí na počesť popravených trinástich partizánov a šiestich obyvateľov lazov. Tí o svoje životy prišli ešte pred vypuknutím Povstania, čo svedčí o tom, že sa miestni obyvatelia aktívne zapájali do odboja a nezlomila ich ani táto udalosť, lebo až 127 mužov odišlo v čase SNP do povstaleckej armády, ďalší sa pridali k partizánom. Ale nepredbiehajme.
Les naplnil ich osud
„V decembri 1944 a januári 1945 podnikli nemecké jednotky trestné výpravy do okolia Budinej, podnietené zavraždením a olúpením dvoch nemeckých vojakov. Zajali trinásť partizánov a šesť obyvateľov Budinských lazov. Odvliekli ich do Piešťa, kde ich mučili a 24. januára 1945 bosých hnali nazad na Budinské lazy,“ sa dá dočítať o tejto hroznej udalosti na internetovej stránke wikipédia. Udalosť mala priam zverské zakončenie. Pri osade Vyletelovci zajatých na výstrahu obesili. Občania Budinej, ktorých tam nahnali Nemci, sa museli pozerať na krutý koniec ich životov. Na pamiatku popravených bolo toto miesto po vojne vyhlásené za Pamätný les pri Budinej.
Za slobodu treba stále bojovať
Priamo nad Budinou sa vypína ešte jeden pamätník, ktorý pripomína nielen obesených hrdinov, ale aj ostatných, ktorí sa obetovali v SNP. Ide o dielo sochára Karola Dúbravského z roku 1961. Tu sa k prítomným prihovoril okrem iných aj Pavol Lukša, starosta obce Čeladná, ktorá asi pred šiestimi rokmi nadviazala nezvyčajné partnerstvo s Budinou vďaka „preliatej krvi“ za slobodu.