LUČENEC/POLICHNO. Novohradské osvetové stredisko(NOS) v Lučenci pripravilo v septembri pre členov oblastného klubu AMFO (Amatérska fotografia) už po druhý krát Tvorivé dielne pre neprofesionálnych fotografov za účasti významného slovenského tvorcu v tomto odbore. Vlani ním bol Matúš Zajac, tohto roku zavítal do Lučenca ako lektor Jozef Ondzik, ktorý je považovaný za špičku slovenskej dokumentárnej fotografie, hoci sa foteniu venuje iba popri svojej práci lekára. V tom má blízko aj k miestnym neprofesionálnym fotografom, ktorí sa venujú fotografii iba ako svojmu koníčku.
Workshop bol rozdelený do dvoch dní. Začínal v piatok 10. septembra priamo v priestoroch Novohradského osvetového strediska.
„Tvorivé dielne pre neprofesionálnych fotografov odštartovala prednáška Broken Heart/ Autorská kniha. V roku 2021 Jozef Ondzik spracoval vlastné archívne zábery z už 40 rokov starého projektu o vysídlení siedmych dedín ležiacich v povodí Hornej Cirochy pre výstavbu vodnej nádrže Starina. Prítomným predstavil pracovnú maketu pripravovanej knihy," uviedla Renáta Ádamová, pracovníčka NOS.

Ondzik predviedol okrem spomínanej pripravovanej knihy aj ďalšie svoje práce a s prítomnými živo diskutoval o svojich tvorivých postupoch ale aj dával rady ako tvoriť. V následnej diskusii sa pôvodné plánované fotenie mesta zmenilo na fotenie na vidieku.
Samotní fotografi navrhli totiž využiť kultúrne podujatie v obci Polichno naplánované na druhý deň. Jednalo sa konkrétne o čítanie s Timravou a tradičnú súťaž koláčov, taktiež inšpirovanú touto významnou autorkou, ktorá tiež rada piekla. Lektor s týmto súhlasil a tak sa sobota niesla v znamení samotného fotenia.
„Workshop bol zameraný na tímovú prácu s dôrazom na spoločné vypracovanie témy, konceptu a metodiky fotografovania. Vybrané prostredie poskytlo množstvo námetov, motívov a prístupov k ich zobrazeniu. Pokúsili sme sa pracovať konceptuálne a máme v úmysle vytvoriť kolektívny výstup zobrazujúci rôznymi autorskými pohľadmi," pokračovala Ádamová.
Lektor Jozef Ondzik neskrýval spokojnosť s úrovňou pripravenosti tvorivých dielní a samotných fotografov.
„Lučenec opäť neprekvapil, lučeneckí fotografi opäť našli tému ako naposledy keď sme sa stretli (Ondzik narážal na krajskú tvorivú dieľnu spred niekoľkých rokov, kde bol taktiež lektorom.) takže v tejto oblasti lektor nemusí takmer nič robiť. Oni sú pripravení a zorientovaní a presne vedia čo majú robiť," pochvaľoval si vzájomnú spoluprácu. Výstupom z workshopu by mal byť výber z viacerých fotografií, ktoré zaslali účastníci workshopu svojmu lektorovi. Ten im aj dá spätnú väzbu a odôvodnenie svojho výberu.
Čo všetko ešte povedal fotograf o jeho skúsenosti z workshopu, nájdete v nasledujúcom videu:
Ukážku toho čo na Polichne fotografi z okresného štúdia amatérskej fotografie na Polichne nafotili ukazuje priložená fotogaléria.
Tvorivé dielne pre neprofesionálnu fotografiu sa podarilo zrealizovať vďaka hlavnému partnerovi Fondu na podporu umenia, ktorý z verejných zdrojov projekt podporil.
Jozef Ondzik
•Pochádza z Humenného, v súčasnosti žije v Bratislave.
•je lekár a dokumentárny fotograf.
•Je držiteľom viacerých významných ocenení. Okrem iných získal ocenenie Slovenský fotograf roku 2010.
•fotografuje od svojich 12 rokov.
•Zlomovým momentom v jeho tvorbe bola účasť na kolektívnom pojekte, v rámci ktorého dokumentoval zánik tradičných rusínskych dedín a presťahovanie pôvodných obyvateľov.
•Na základe tohto projektu vznikla aj kniha Rusíni, jej spoluautorom je fotograf Tomáš Leňo.
•Je autorom Správy o stave Slovenska z roku 2002, ktorá kládla do kontrastu život v meste a na vidieku.
•V súčasnosti pripravuje knihu Broken Heart, ktorou sa vracia k svojmu zlomovému projektu.
zdroj:cs.wikipedie.org
Autor: rv