BANSKÁ BYSTRICA. Gruntovačka v Banskobystrickom kraji sa konala už siedmykrát symbolicky v siedmych lokalitách. Banskobystrický kraj už tradične pripojil k celosvetovej iniciatívne World Clean Up Day. Inšpiráciou bol aj práve prebiehajúci Týždeň dobrovoľníctva. Krajská Gruntovačka v Banskobystrickom kraji je projekt, ktorý odštartoval na jeseň v roku 2018.
„Od tej doby sa realizuje dvakrát do roka, na jar pri príležitosti Dňa Zeme a na jeseň pri príležitosti svetového čistiacieho dňa. Cieľom Gruntovačky je okrem upratania vybraných, väčšinou turistických lokalít, aj šíriť povedomie o potrebe zodpovedného prístupu k životnému prostrediu," uviedla Zuzana Jóbová marketingová manažérka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, ktorá spolu s oblastnými organizáciami cestovného ruchu /OOCR/ v Banskobystrickom kraji Gruntovačku organizovala.
Podľa jej ďalších slov posledné dva roky Gruntovačky ovplyvňovali protipandemické opatrenia. Gruntovačky boli vždy založené na participácii škôl, ale samozrejme pripájali sa aj dobrovoľníci.
„V pandemickom období aj školy bojujú s mnohými prekážkami a okolnosťami, preto sme nevyvíjali aktivity smerujúce k zapojeniu škôl. Napriek tomu nás potešila účasť niektorých škôl, ktoré s nami gruntovali už v minulosti“ doplnila.
Veľa smetí nenašli
OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie /TNP/ sa rozhodla gruntovať na pomedzí hranice medzi regiónmi Novohrad a Podpoľanie, v obci Polichno.
„Túto destináciu sme si vybrali najmä kvôli významnej spisovateľke Božene Slančíkovej Timrave, rodáčke z Polichna, pri ktorej si tento rok pripomíname 70. výročie jej úmrtia.“ priblížil Tomáš Krahulec z OOCR TNP. Gruntovanie zamerali na Timravin náučný chodník. Vybrali sa naň v sprievode starostu obce Polichno, Pavla Kyseľa, ktorý bol zároveň vynikajúcim sprievodcom po stopách B. S. Timravy.
„Okrem prechádzky po náučnom chodníku, ktorým sme sa dostali až k legendárnej studničke, po ktorej si spisovateľka zvolila pseudonym Timrava, sme mali možnosť nahliadnuť aj do múzea B. S. Timravy. Musíme konštatovať, že aj keď sme pochodili náučný chodník krížom-krážom, smetí sme tu veľa nenašli, čo hodnotíme aké veľké pozitívum z hľadiska uvedomelosti turistov a zároveň toho, že občania Polichna dbajú na čistotu svojho okolia“ doplnil Krahulec.
Na Gemeri naopak veľa odpadu

Upratovalo sa aj na Gemeri. Konkrétne v obci Rákoš, v okrese Revúca. Táto obec má potenciál pre rozvoj cestovného ruchu.
„Nachádza sa tu jeden z 12tich kostolov, ktoré sú vďaka jedinečným stredovekým freskám nominované na značku Európske dedičstvo. Ku Gruntovačke priložili ruku k dielu aj starostka obce Rákoš s kolegami a predseda OZ Rákošská Cächa, ktoré nedávno slávnostne otvorilo v okolí obce náučný chodník Malých netopierov," prezradila Jóbová
Občianske združenie prevádzkuje aj malú banícku expozíciu, ktorá sa nachádza v časti Rákošská Bana. Jaroslav Hric z OOCR Gemer uviedol: „obec Rákoš sa aj vďaka týmto ľuďom výrazne aktivizuje v rozvoji turizmu. Ten však záleží aj od toho, či návštevníkov očarí nie len turistická ponuka, ale aj okolie, prostredie v obciach. Preto sme sa v rámci krajskej Gruntovačky vrhli na miesta za obcou, kde žiaľ dochádza k nelegálnemu vyhadzovaniu odpadu.
Na pár metroch štvorcových vyzbierali 30 veľkých vriec odpadu. Verím, že tieto upratané lokality ostanú čisté aj naďalej“.
„Krajská Gruntovačka je projekt v ktorom vidím veľký význam“ uviedol Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý Gruntovačku podporuje už štvrtým rokom. „Okrem toho, že upriamime pozornosť na turistické lokality v kraji, poukážeme aj na to, že pekné okolie nie je žiaľ samozrejmosť, že treba priložiť ruku k dielu a najmä že k prírode treba pristupovať zodpovedne“ dodal Ján Lunter.
Ďalšia krajská Gruntovačka sa uskutoční na jar 2021 pri príležitosti Dňa Zeme. KOCR Banskobystrický kraj Turizmus spolu s oblastnými organizáciami cestovného ruchu opäť nájdu lokality, ktoré bude potrebné pred turistickou sezónou upratať.
Autor: rv