LUČENEC. V lučeneckej synagóge od dnes 19. októbra na tri mesiace ožívajú fantazijné legendy. Návštevníci môžu vstúpiť do ríše drakov, ktoré bojovali nielen medzi sebou, do súboja s nimi s apúšťali aj legendárni drakobijci. Na výstave sa môžete posadiť aj na pomyselný dračí trón.
„ Mýtus o drakovi nie je len starým príbehom o zázrakoch a sláve. Je prítomný aj teraz okolo nás a práve sa tvorí. Draci a drakobijci sú v životnej veľkosti a verne zobrazujú povrch tela i anatómiu týchto mýtických tvorov," uviedla vedúca Mestského múzea Andrea Moravčíková.

Autorom výstavy a samotných drakov je výtvarník Aleš Drašnar z Českej republiky.
„Príďte si pozrieť mýtické bytosti a súboje dvoch odvekých nepriateľov. Vstúpte do ríše fantázie. Objavte v sebe dieťa. Ukážte deťom čaro mýtov o drakoch.
Staňte sa sami hrdinami v boji proti odvekému nepriateľovi. Fotografovanie na výstave nie je len dovolené, ale dokonca vítané," pozvala návštevníkov Moravčíková.
Výstava potrvá do 16. januára 2022. Otvorená bude vždy od utorka do nedele v čase od 10.00 do 18.00 hod. Deti do troch rokov majú vstup zdarma. Deti od 4 do 6 rokov zaplatia 1 euro, deti od 7 do 15 rokov 2 eurá, ZŤP, seniori, študenti 3 eurá, dospelí 5 eur a existuje aj rodinné vstupné (2dospelí +3 deti) za 12 eur.
„Podujatie je v režime Základ, prosíme o dodržiavanie epidemiologických opatrení a pokynov personálu," zakončila Moravčíková.
Výstava sa uskutočnila aj vďaka podpore Redoxu
V týchto časoch, ktoré neprajú nielen kultúre, sa výstava takýchto rozmerov nedá uskutočniť bez finančnej podpory. Lučenecká samospráva mesta oslovila miestnu firmu REDOX s.r.o., ktorá je významným podporovateľom hlavne športových aktivít nielen v rámci mesta. Okrem iných spolupracuje aj s lyžiarkou Petrou Vlhovou.
„Po oslovení zo strany vedenia mesta sme sa rozhodli, že po našich známych aktivitách v oblasti športu, pustíme aj do podpory kultúry a že pomôžeme zorganizovať niečo unikátne v tejto dobe, ktoré môže potešiť hlavne deti a mládež, ale má šancu osloviť všetky generácie," povedal Roman Malček, majiteľ spoločnosti REDOX.
Ten tiež odporučil prísť do synagógy večer keď výstava dostáva iný nádych: „Je to vtedy aj trochu strašidelné a viac mystické. Na zmysly pôsobí určite aj hudba a ruchy, ktoré sú súčasťou inštalácie."