SLOPOVO. K rozhľadni na Slopove sa dá vystúpať približne rovnako dlhými trasami z Kokavy nad Rimavicou i Klenovca. Rozhľadna je totiž na rozhraní katastrov týchto dedín a tým pádom aj na rozhraní okresov Poltár a Rimavská Sobota. My sme sa rozhodli si cestu výrazne skrátiť a tak sme na Slopovo vyrazili so sedla Chorepa, kde sa dá pohodlne zaparkovať a po žltej značke za necelú hodinku vyšlapať na Slopovo.
Sedlo Chorepa je na vrchole cesty vedúcej z Kokavy do Klenovca. Viete z neho podniknúť túru aj na Chorepu či Sinec. Parkovanie je možné na pomerne veľkej ploche pri oplotenej vodárenskej stavbe. Poznávacím znakom môže byť aj pomník dvom padlým, ktorích životná púť sa ukončila štyri dni pred oficiálnym koncom Slovenského národného povstania.

„Pomník o rozmeroch 220 x 150 cm bol zhotovený svojpomocne v roku 1964 z prírodného kameňa s vloženou mramorovou doskou označujúcou miesto, kde dňa 23. októbra 1944 položili svoje životy v boji proti nemeckým okupantom dvaja partizáni. Celkové náklady na vybudovanie pomníka dosiahli 8-tisíc Kčs," hlási samostatná tabuľka pri pomníku.
Cestou padajúceho lístia
Od pomníka prechádzame cez asfaltku na lesnú cestu, ktorá je pomerne dobre značená a začíname stúpať obkolesení stromami zhadzujúcimi farebné lístie. To sa okolo nás klesá v efektných otočkách k zemi. Kdesi napravo pomedzi stromy vidíme aj Klenovec. Na fotku to žiaľ odtiaľto nie je.
V článku sa dočítate aj:
- Ako si z oblohy môžete obzrieť nádhernú prírodu tohto kraja ako vták
- Odkiaľ možno v diaľke zahliadnuť Muránsku planinu a pred nami vodnú nádrž Klenovec
- Aké obce a prírodné úkazy vidíme z rozhľadne
- Aký adrenalínový šport tu môžete vyskúšať aj vy
- Komu slúži štartovisko a kto tu zvykne cvičiť