LUČENEC. V pondelok na Mestskom úrade v Lučenci od 12:00 do 13:00 h. otestovali prvých štyridsiatich dobrovoľníkov na prítomnosť protilátok voči SARS-CoV-2. Informovala o tom miestna samospráva s tým, že Lučenec bol analytikmi Ministerstva zdravotníctva SR vybratý do séroepidemiologickej štúdie, ktorej cieľom je odhadnúť stav imúnnosti nezaočkovaných obyvateľov vybraných regiónov Slovenska proti COVID-19.
„V pondelok 15. novembra 2021 boli na otestovaní štyridsiati dobrovoľníci (za pár dní sa prihlásilo prostredníctvom emailovej adresy protilatky@lucenec.sk 150 obyvateľov Lučenca), ktorým zisťujú prítomnosť a hladiny protilátok vytvorených voči vírusu SARS-CoV-2," uviedla samospráva.
Záujemcovia museli maťtrvalé bydlisko v Lučenci, vek 12 a viac rokov, byť nezaočkovaný/á proti COVID-19 a dať súhlas so zaradením do štúdie.
„Som veľmi rada, že Ústav epidemiológie Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach zaradil do tejto štúdie aj maše mesto. Možno aj takýmto spôsobom im vieme dať odpoveď na to, že očkovanie je veľmi dôležité pokiaľ imunita je nižšia a možno sa aj preto dajú očkovať,“ vyjadrila sa primátorka Alexandra Pivková.
Ako uviedla samospráva výsledok vyšetrenia prítomnosti a hladiny protilátok proti vírusu SARS-CoV-2 v organizme má byť poskytnutý testovaným formou emailu alebo SMS správou niekoľko dní po odbere.
Počas pondelkového testovania, ktoré prebiehalo do 17.00 h. sa podarilo otestovať všetkých 150 prihlásených záujemcov.
„S organizáciu mesta Lučenec sme nadmieru spokojní, pretože spolupráca je veľmi dobrá. Samospráva nám vyšla v ústrety vo všetkom, čo sme potrebovali. Ešte pred testovaním zabezpečili propagáciu, zoznam testovaných osôb, priestory, časový rozvrh," povedala pri tejto príležitosti prednostka Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Monika Halánová.
Odberový tím bol zostavený z pracovníkov ústavu epidemiológie, zamestnancov - vysokoškolskích pedagógov a doktorantov. Zároveň aj študentov medicíny, ktorí pomáhali vypĺňať dotazníky a zabezpečovali odber vzoriek.
„Sú to všetko študenti všeobecného lekárstva, ktorí už môžu takéto odbery vykonávať. To znamená študenti 4. - 6. ročníka lekárskej fakulty,“ podotkla Halánová.

Autor: vr