DIVÍN. Na divínskom hrade prebiehajú už od roku 2011 postupné práce na jeho čiastočnej obnovecestou stavebných prác a konzervácií staticky narušených hradných ruín s cieľom ich bezpečného sprístupnenia širokej verejnosti. Samozrejme, zámerom je zachovať historický ráz stredovekej zrúcaniny pod prísnym dohľadom pamiatkarov, dotvárajúci bohatý kolorit obce Divín.
Na budúcoletnú turistickú sezónu v areáli hradu Divín pribudnú nové atrakcie. Hradu by nemali len priniesť nových návštevníkov, ale do obecnej kasy konečne aj peniaze potrebné na jeho údržbu, prípadne na ďalšie rekonštrukčné práce.
„My podporujeme projekty, ktoré majú potenciál zvýšiť návštevnosť danej lokality a tak sme sumou 8-tisíc eur podporili vybudovanie mučiarne a uzavretia areáluhradu dôstojnou vstupnou bránou. Verím, že po zrealizovaní tohto projektu na hrad v Divíne zamieri ešte viac návštevníkov než doteraz," uviedol Tomáš Krahulec z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie.
Jej hlavným cieľom je, aby turizmus začal fungovať ako priemyselné odvetvie prinášajúce nové pracovné príležitosti a celkovú ekonomickú prosperitu regiónu. A tento projekt by mohol k tomuto zámeru prispieť.
Rozhodli sa pre zážitky s nádychom stredoveku
„Prispracovaní projektu sme vychádzali z poznania, že ľudia viac než nejaké suché dáta vyhľadávajú zážitky, ktoré sa im po návrate domov následne vybavia v súvislosti s navštíveným miestom a ostanú príjemnou spomienkou. Doteraz sme priestory hradu nemali organizovane využívané, hoci sa tam už celé desaťročie robí archeologický a architektonicko-historický výskum a postupné konzervovanie vybraných, najviac narušených stavebných prvkov," uviedol Ján Sivok, ktorý je autorom rozvojového zámeru zatraktívnenia hradného areálu.
Nápad na vytvorenie mučiarne v jednej zachovanej miestnosti prišiel podľa jeho slov od muzeologičky zo Zichyho kaštieľa v Divíne, Miroslavy Bellovej. To, že je táto miestnosť podpivničená a cez otvor v podlahe je možné do nej nazrieť,dodáva celému priestoru tajuplný nádych.
„Našou predstavou je tieto priestory zariadiť historickými prvkami mučiarneako sú napr. okovy, dereš, pranier, škripec, klada na sťatie hlavy, či klietka hanby, z ktorých si niektoré budú môcť návštevníci aj vyskúšať. Súčasne, pivničné priestory pod mučiarňou, ktoré nebudú verejnosti prístupné, ponúknu turistom náhľad do zariadenej hladomorne," povedal spracovateľ projektu.
Postupne sa k tomu pribalila myšlienka spraviť v blízkej pivnici miesto vhodnéna posedenie, či občerstvenie, v duchu stredovekých sál, v akých sa kedysi hodovalo.
„Priestory budúcej turistickej hodovne plánujeme osvetliť svietidlami s historickým nádychom a zariadiť dreveným sedením. Podlaha bude vyložená kameňom alebo tehlami, upravené bude i vstupné schodisko do týchto priestorov. Cieľom je, aby prichádzajúci turisti našli hlavne v letných horúčavách miesto na oddych a pohodu v chladných priestoroch hradnej pivnice. Využili by sme ju aj pri organizácii rôznych podujatí na hrade v budúcnosti," objasnil Sivok.
Keďže oba priestory budú vybavené novými zariadeniami, s cieľom ich čo najdlhšie využívať a zachovať, budú mučiareň a turistická hodovňa verejnosti prístupné len počas otváracích hodín hradu.
Hrad ožije podujatiami
Na nádvorí dolného hradu by časom mohol vzniknúť nejaký prístrešok pre turistov, prepojený s turistickou hodovňou, ako miesto pre posedenie vo vonkajšom prostredí. Ďalšou novinkou v roku 2022 má byť vytvorenie priestoru na rôzne kultúrne podujatia.
Malé pódium bude umiestnené pod mohutným parkánovým múrom v centre nádvoria dolného hradu. Vyrobené bude z dreva, aby vhodne zapadlo do koloritu areálu. Jeho súčasťou bude aj sedenie pre návštevníkov počas kultúrnych podujatí a časť lavičiek umiestnia vo vybraných lokalitách horného hradu. Slúžiť budú ako ako oddychové a vyhliadkové sedenie pre turistov.
Na hrade by nemalo ísť len o hudobné vystúpenia, na to samospráve prioritne slúži nádvorie Zichyho kaštieľa. V rámci kultúrnych podujatí na hrade by sa mali predstaviť šermiari, sokoliari, rôzne divadlá s historickou tematikou, či rôzni remeselníci.
„Našou lákavou predstavou do budúcnosti je, vzhľadom na rozsiahlosť hradného areálu, ale aj rozmanitosť územia našej obce a množstvo pamiatok v nej, vytvoriť v Divíne napríklad stredoveký festival. Jeho dianie by bolo "roztiahnuté" po celej dedine a určené by bolo pre všetky vekové kategórie. Niesol by sa v charaktere veľkého rodinného podujatia," rozvinul Sivok možnosť využitia potenciálu Divína, ktorý okrem hradu a Zichyho kaštieľa, má ďalšie zaujímavékultúrne pamiatky.
Tým je okrem iných aj opevnený kostol, či slnečné hodiny na priečelí miestnej fary, najstaršie v Novohrade. To všetko predstavuje netradičnú skupinu pamiatok, ktorá svojim zjavom dáva Divínu nádych „Stredovekej klenotnice Novohradu.“
„Súčasťou aktivít potrebných pre sprístupnenie hradu verejnosti je aj zabezpečenie rozvodov elektrickej energie do priestorov mučiarne s hladomorňou. Nasvietia tam historické artefakty. V hodovni ich zas treba kvôli bezpečnosti pohybu návštevníkov nielen cez deň v pivničných priestoroch, ale aj po zotmení," spresnil Sivok.
Plánov je ešte viac
Základom realizácie nových rozvojových plánov je konečné uzavretie hradu, vytvorenie prehliadkového okruhu pridaním bezpečnostných prvkov vo forme schodísk so zábradliami, spájajúcimi dolný a horný hrad a tiež nového informačného systému, ktorý by návštevníkom plnohodnotne priblížil fakty a zaujímavosti z histórie hradu aj bez výkladu sprievodcu.
„To by sme chceli stihnúť do budúcej letnej turistickej sezóny, aby sme nestratili ďalší rok. Prispieť by k tomu mali aj peniaze z rozpočtu obce Divín, plánované a uvoľnené na tento účel v budúcom roku," dodal Sivok, ktorý je zároveň aj obecným poslancom.
Jednou z najdôležitejších úloh ale je, aby sa zabezpečila ochrana hradu, uzavrieť hradný areál. Súčasťou výstupov projektu je výroba a osadenie novej, avšak dobovej brány na miesto pôvodnej. Dnes hrad síce „zdobí“ brána, ktorá nie je ani estetická a ani funkčne plnohodnotná.
„Postupnými konzervačnými stavebnými úpravami na východnom opevnení a severnej stene k tomu postupne obec každoročne postupnými krokmi speje. Jednou z posledných aktivít je zabezpečenie hlavného vchodu umiestnením dobovej historickej brány na jej pôvodné miesto. O tvare a materiáloch, z ktorých bude vyrobená, prebiehajú dodnes intenzívne rokovania s Krajským pamiatkovým úradom," podotkol obecný poslanec.
Cieľom samosprávy je v blízkej budúcnosti začať konečne plnohodnotne využívať v cestovnom ruchu tento najvýraznejší odkaz histórie, a tak postupne zabezpečiť nielen rozvoj tejto pamiatky, ale aj rozvoj cestovného ruchu.
„A to aj v nadväznosti na existujúce rekreačné stredisko pri vodnej nádrži Ružiná, ktoré bývalo kedysi lákadlom pre turistov nielen z blízkeho okolia.Naším prvotným zámerom je ponúknuť turistom niečo nové, inovatívne, zaujímavé, zážitkové a doteraz v Divíne nepoznané a nenájdené," zakončil Sivok.