LUČENEC. Sú nádejou pre rodiny s deťmi so zdravotným postihnutím či rizikom zaostávania vo vývine.
Pomáhajú rodičom, ktorým príchod dieťatka zmenil život natoľko, že potrebujú pomoc odborníkov, hľadajú niekoho, kto ich nasmeruje k správnym informáciám a zároveň ukáže cestu, ako sa v ich spleti zorientovať.
Tím odborníkov v Centre včasnej intervencie (CVI) v Lučenci za rok svojho fungovania podal pomocnú ruku už ôsmim desiatkam rodín, pričom aktuálne ich majú v aktívnej starostlivosti šesťdesiat.
“Obracajú sa na nás rodičia, ktorí o našich službách počuli od iných rodín, ktoré už sú alebo boli našimi klientmi. Zároveň nám deti posielajú aj pediatri alebo odborní lekári, čo nás veľmi teší, pretože niekedy práve detský lekár ako prvý môže spozorovať vývinové odchýlky.
„
„Naším cieľom je, aby rodiny s neobyčajnými deťmi naplno prežívali obyčajné dni,“ povedala Erika Podhorcová, riaditeľka spomínaného centra.
Zaujímalo nás, ako konkrétne v centre pomáhajú rodinám, kto všetko sa na jeho špeciálnych pracovníkov môže obrátiť a aj to, či dokážu pomôcť skutočne všetkým.
CVI v Lučenci otvorilo svoje brány v čase poznačenom koronavírusovou pandémiou. Aktuálne má za sebou prvý rok fungovania. Aký bol z vášho pohľadu?
V priebehu roka nášho fungovania sme poskytli služby takmer osemdesiatim rodinám, pričom v aktívnej starostlivosti ich v súčasnosti máme vyše 60.
Naša štartovacia čiara, možno v dôsledku pandémie, nebola ideálna, podobne, ako
V rozhovore sa dočítate:
⇒ Čo je podstatou včasnej intervencie.
⇒ S akými problémami sa rodiny na odborníkov v CVI Lučenec obracajú najčastejšie.
⇒ Či do CVI môže prísť rodina aj bez odporúčania.
⇒ S akou vekovou kategóriou detí v CVI pracujú.
⇒ Či v CVI dokážu pomôcť každému dieťatu.