LUČENEC. Napriek nástupu moderných technológií si držia knihy veľkú obľubu medzi vianočnými darčekmi. Dobrým spoločníkom môžu byť (nielen) počas vianočných sviatkov, keď si určite každý rád oddýchne aspoň na chvíľu od stokrát videných vianočných filmov.
Zašli sme do kníhkupectva Golem na Jókaiho ulici v Lučenci, že či tam nájdu tí čo si radi nechávajú darčeky na poslednú chvíľu aj knihy spájajúce sa s regiónom Novohrad. Majiteľ útulného kníhkupectva Róbert Štuller nám ukázal naozaj bohatú ponuku. Prinášame niekoľko tipov tým čo radi spoznávajú svoj kraj aj z pohodlia domova.
V prvom rade zaujme určite ponuka kníh, ktoré vydáva OZ Priatelia histórie Novohradu. Vydali viacero titulov, ktoré odkrývajú aj málo známe dejiny. Okrem iných tu nájdeme výpravné monografie z Cinobane a až štvordielnu z Utekáča. Unikátnou je kniha Naša Kokava, ide o pozbierané internetové blogy Richarda Kafku.
„Za necelých päť rokov tvorivého písania do tohto blogu uverejnil Richard Kafka na jeho „stránkach“ až 200 samostatných príspevkov. Ich hodnota spočíva v tom, že ich vytváral predovšetkým z vlastných spomienok, spomienok svojho otca i ostatných rodinných príbuzných. Sprítomňoval v nich tiež zážitky, skúsenosti, poznatky a vedomosti, ktoré čerpal od ďalších známych, niekedy sa inšpiroval podnetmi z novín, časopisov či iných literárnych aj archívnych zdrojov," uvádzajú vydavatelia tejto knihy.

Najnovšou knihou, ktorú združenie vydalo je obsahovo i obrazovo bohatá kniha historika Jána Aláča Tu spočíva kvet, čo zanechal svet... o fenoméne novohradských náhrobníkov. Určite vám odkryje veľa z histórie "zastrčenej" časti Novohradu, kde čas ubiehal akoby inak. V kníhkupectve Golem je k dispozícii za symbolické euro ešte aj niekoľko najnovších zborníkov zo strenutia priateľov novohradskej histórie, kde nájdete viacero zaujímavých príspevkov.

Rok 2021 sa nesie aj v znamení výročia(v tomto roku uplynulo 70. rokov od jej úmrtia) našej najznámejšej spisovateľky B.S. Timravy, rodáčky z Polichna a tak nemôže chýbať nové vydanie niekoľkých jej noviel v zbierke nazvanej Meno mám zo studničky. Ak by ste sa chceli o Timrave dozvedieť viac určite si pribaľte knihu Hany Ponickej Ábelovský dom.


S centrom Novohradu sa spájajú aj smutné udalosti druhej svetovej vojny, tie však boli len začiatkom utrpenia Violy Stern Fisherovej, ktorá je vďaka Veronike Homolovej Tóthovej známa ako Mengeleho dievča. Silný a sugestívny príbeh tiež nájdete v ponuke kníhkupectva Golem.

Román lučenčana Petra Balka Vtedy v Lošonci z roku 2015 asi čítali mnohí, ale ak náhodou nie, tak možno práve vás osloví vtipná fantazijná správa o dospievaní v metropole juhu.

Na záver sme si dovolili skočiť do susedného regiónu Gemer, tam sa čiastočne odohráva sugestívny čiernobiely komix Daniela Majlinga (rodáka z Revúcej) Zóna. Toľko sarkazmu sa mohlo zrodiť len na Gemeri.
"Zabudnite na severskú detektívku, najdrsnejšie príbehy sa odohrávajú na Gemeri! Alebo ak chcete v Zóne, tajuplnom priestore medzi Rimavskou Sobotou a Londýnom." prezentujú túto knihu jej vydavatelia. Výborná je aj pre tých čo sa im nechce až tak čítať.
Na zadnej stránke knihy nájdete predsa len narážku na náš región, ktorá výstižne vystihuje jej absurdný čierny humor:
Mnohé životné situácie pred vás kladú otázku: Kto som? Kto naozaj som vo svojej podstate? A kým sa stávam v zlomových, existenciálnych situáciách? Ale až v Lučenci si uvedomíte, že otázka vašej identity sa začína niekde inde. Až tu sa prestanete pýtať: Kto som? A namiesto toho si začnete klásť oveľa nástojčivejšiu otázku: Prečo tu? Prečo práve tu?!
Jean-Paul Sartre v príhovore, ktorý počas svojej prvej návštevy Československa v roku 1963 predniesol pri Timravinom pomníku v Lučenci.
