HAJNÁČKA. V obci Hajnáčka sa pod hradným vrchom nachádza zaujímavá klasicistická stavba.
Ide o vyše dvesto ročné vidiecko-šľachtické sídlo, ktoré je dnes známe ako Kubínyiho alebo Ebeczkého kúria. Vďaka snahe viacerých subjektov by mohlo stavbe svitnúť na lepšie časy. Informovala o tom Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer na sociálnej sieti.
„Na vyše hektárovom pozemku stoja aj dve pozoruhodné dvojpodlažné budovy - sýpka a hospodárska budova postavená z tehál len 3 km vzdialenej tehelne. Dnes je tento areál nevyužívaný a pustne. Spoločne s obcou Hajnáčka, OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie, Štátnou ochranou prírody SR, Geoparkom Novohrad-Nógrád, CHKO Cerová vrchovina a Rozvojovou agentúrou BBSK však pracujeme na tom, aby tomuto objektu svitlo na lepšie časy," uvádza sa v správe.
Budova kúrie z dvoma rôznymi vchodmi má v interiéri klenbové stropy izieb i zariadenie dvoch spální, modrého salónika a veľkého ružového salóna. Zaujímavosťou je, že všetky okná v kúrii sú zamrežované z vnútornej strany.
Nové využitie kúrie súvisí aj s jej minulosťou
Jeden z jej majiteľov, konkrétne Emil Ebeczky sa zaslúžil o záchranu archeologických a prehistorických pamiatok v okolí Hajnáčky.
„Bol to on, kto hľadal a uchovával nálezy kultúr doby bronzovej z Pohanského hradu i vyše milióny rokov staré pozostatky pravekých tvorov z blízkej Kostnej doliny. Môžete ich vidieť okrem múzeí vo Viedni či Budapešti aj v Gemersko-malohontskom múzeum v Rimavskej Sobote," prezradili pracovníci OOCR Gemer.
Podľa Ebezckého je tiež pomenovaná jaskyňa v neďalekom vrchu Ragáč - druhej najmladšej sopke na Slovensku. Aj na základe tohto príbehu sa snáď kúria dočká nového poslania.
„V kúrii rodiny Ebeczky v Hajnáčke by sme radi vytvorili spoločné návštevnícke centrum pre Chránenú krajinnú oblasť Cerová vrchovina a Geopark Novohrad-Nógrád," skonkretizoval plány na oživenie primátor Fiľakova Attila Agócs na sociálnej sieti.
Unikátne územie
Chránená krajinná oblasť Cerová vrchovina sa nachádza na území okresov Lučenec a Rimavská Sobota, priamo na hranici s Maďarskom. Vypreparované bazaltové výplne sopečných komínov a troskových kužeľov (Šomoška, Šurice, Hajnáčka, Ragáč) tu vystupujú z reliéfu okolitej krajiny.
Jej najvyššie vrchy tvoria čadičové a andezitové trosky. Medzi hlavné dreviny v tejto oblasti patrí dub cerový podľa ktorého získala svoje pomenovanie.
Novohrad-Nógrád geopark je prvým cezhraničným geoparkom Európskej Siete Geoparkov a Globálnej Siete Geoparkov UNESCO. Na slovenskej strane je zastúpený Združením právnických osôb Geopark Novohrad-Nógrád, ktoré sídli vo Fiľakove a na maďarskej strane Novohrad-Nógrád Geopark nonprofit kft. so sídlom v Salgótarjáne.
Geopark zahŕňa 28 slovenských a 64 maďarských obcí