FIĽAKOVO. V rámci spoločného akčného plánu zamestnanosti fiľakovskej samosprávy a jej maďarského partnera Agentúry rozvoja Novohradu – Nógrádi Fejlesztési Ügynökség (HU) ohľadom pripravili viacero samostatných projektov. Jedným z nich je i projekt REWO – „Pripravený na prácu, Integrácia znevýhodnených sociálnych skupín na trh práce“. Netradičným prístupom a osvedčenými postupmi v rámci neho naučia nezamestnaných novým zručnostiam, podporia ich sebavedomie a dajú im tak lepšiu šancu uplatniť sa na trhu práce.

„Dôležitou súčasťou ekonomického rozvoja regiónu je i podpora pripravenosti pracovnej sily, ktorá v súčasnosti nezodpovedá očakávaniam zamestnávateľov. Do regiónu je problém prilákať zamestnávateľov, ktorých hlavnou investičnou podmienkou je dostatok pripravenej a kvalitnej pracovnej sily," uviedla projektová manažérka Tímea Kovács s tým,že vďaka projektu bude možné podniknúť kroky k zmene aktuálneho stavu, rozvíjať šance a možnosti uchádzačov o zamestnanie.
Projekt REWO je postavený na partnerskej dohode medzi neziskovou organizáciou PRACOV n.o. (SK) a Nadáciou Szív a Szívért Alapítvány (HU). Dohoda vznikla s cieľom integrácie znevýhodnených sociálnych skupín na trh práce.
Cieľom maďarskej nadácie, ktorá má dlhoročné skúsenosti s vzdelávacími aktivitami, je priviesť dlhodobo nezamestnaných ľudí na trh práce prostredníctvom poskytovania personalizovaných školení, ktoré posilňujú ich sebaúctu, jednoduché pracovné zručnosti, návyky, zlepšujú komunikačné zručnosti a kompetencie, ako aj zvládanie stresu v každodenných situáciách.
Vybrali dve cieľové skupiny
„Na základe identifikovaných problémov cieľových skupín vybrali partneri projektu spoločne dve skupiny ohrozené pretrvávajúcou marginalizáciou: nezamestnaní s nízkymi pracovnými príležitosťami a skupina nezamestnaných, ktorí sú ohrození aj s rizikom, že stratia bývanie," objasnila podrobnosti Kovács.
Maďarská strana, ktorá je zároveň aj hlavným prijímateľom projektu prostredníctvom vzdelávacích aktivít vyškolí na Slovensku päť odborníkov. Tí v rámci projektu zrealizujú ďalšie vzdelávacie aktivity skladajúce pre štyri skupiny po 10 účastníkov, po dve na slovenskej i maďarskej strane hranice, konkrétne vo Fiľakove a v Salgótarjáne.

Výsledkom projektu budú vyškolení účastníci, ktorí budú mať vyššiu šancu získať zamestnanie a uplatniť sa na trhu práce, čím sa zlepší nielen ich životná úroveň, ale celkovo sa posilní ich ľudská dôstojnosť a sebaúcta.
„Vzdelávanie má efektívny prínos tak pre jednotlivca, ako aj pre spoločnosť. V dnešnom rýchlo sa rozvíjajúcom svete je potrebné vytvárať možnosti pre neustále vzdelávanie zamestnancov aj nezamestnaných. Rozvoj kvality ľudských zdrojov je jeden z najdôležitejších faktorov ako byť úspešným na trhu práce," doplnila projektová manažérka.
Spolupráca partnerov je súčasťou akčného plánu zamestnanosti (TAPE) cezhraničného projektu „Po osi R2 a M3.“ Akčný plán zamestnanosti je iniciatívou hospodárskeho rozvoja severo – južného územia s cieľom zosúladiť realizáciu hospodárskych programov a opatrení, podporujúc zamestnanosť po osi Hatvan – Lučenec v záujme rozvoja regiónu.
Projekt prebieha od 1.októbra 2021 do 31. marca 2023 a je spolufinancovaný z Programu spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Maďarsko z prostriedkov EÚ z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške 159 792,79 eur z toho Szív a Szívért Alapítvány 114 919,04 eur a PRACOV, n.o. 44 873,75 eur.
