Odkaz novohradskej spisovateľky v sebe nesú lekári, právnici i umelci. A budú aj ďalší

Mladí Lučenčania porazili stovky rovesníkov zo Slovenska i Česka. Majú medzi sebou najväčší IQ talent v republike, vďaka účasti na vedomostných súťažiach pochodili celý svet. To však zďaleka nie je všetko.

Jeden z najvýraznejších úspechov študentov školy spred necelých dvoch rokov - 1. miesto na Dejepisnej súťaži gymnázií ČR a SRJeden z najvýraznejších úspechov študentov školy spred necelých dvoch rokov - 1. miesto na Dejepisnej súťaži gymnázií ČR a SR (Zdroj: FB archív GBST / web školy)

(Celý článok v plnom znení si môžete prečítať aj v aktuálnom vydaní týždenníka MY Novohradské noviny - v predaji od utorka 15. februára 2022)

LUČENEC. Ako jednej z mála škôl na Slovensku podpísala oficiálnu listinu ešte počas svojho života. Listinu, vďaka ktorej dostala lučenecká stredná škola právo hrdiť sa čestným názvom, pomenovaním, nesúcim jej meno. Je nespochybniteľné, že Božena Slančíková-Timrava sa svojou tvorbou zapísala do zlatého fondu slovenskej literatúry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tradícia skĺbená s inováciami, dôraz na kvalitu vzdelávania a najlepšia príprava na vysokoškolské štúdium. Vo vymenovávaní kladov, prečo pokračovať v štúdiu na Gymnáziu Boženy Slančíkovej-Timravy v Lučenci, by sa dalo pokračovať. Za všetko však hovoria čísla a štatistiky, rovnako tak aj úspechy žiakov školy v rôznych súťažiach a olympiádach na regionálnej, republikovej i medzinárodnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Bohatá história a slávni absolventi

Lučenecké štátne gymnázium hrdo nesie meno známej slovenskej spisovateľky, dramatičky a prozaičky, rodáčky z neďalekej obce Polichno len niekoľko desaťročí. Napriek tomu sa škola môže pýšiť bohatou, viac než 430-ročnou tradíciou v oblasti výchovy a vzdelávania.

Samotné historické pramene situujú započatie dejín výchovno-vzdelávacieho procesu súčasného Gymnázia Boženy Slančíkovej-Timravy do roku 1590, čo školu zaraďuje medzi vôbec najstaršie vzdelávacie organizácie na území Slovenska. Štátne gymnázium v Lučenci počas doby svojej existencie pripravilo celý rad študentov, ktorí ukončili vysokoškolské štúdium.

Mnohí z nich sa stali významnými a úspešnými osobnosťami nielen v našom regióne, ale aj na území Slovenska a za jeho hranicami. Za zmienku stoja mená ako Aladár Koch-Zsélyi (priekopník letectva v niekdajšom Uhorsku), spisovatelia Ján Darvas a Ján Rob Poničan, no tiež Janko Alexy, Ladislav Gandl či Karel Sup (všetci maliari).

SkryťVypnúť reklamu

Skôr narodeným čitateľom určite utkveli v pamäti aj známi univerzitní profesori ako Ján Findra, Ondrej Gábor (matematik), Lev Bukovský a Ján Mózer, prípadne zo strieborného plátna a „dosiek, ktoré znamenajú svet“, persóny Eva Rysová a Štefan Kvietik.

Nemožno nespomenúť ani dobových súčasníkov, akými sú napríklad Peter Balko, Lukáš Pelč či Jozef Pročko. Vo vymenovávaní ďalších desiatok známych a slávnych ľudí by sa dalo pokračovať, hoci aj na celú stranu.

Tradície a inovácie pod jednou strechou

„Kúsoček pravdivej histórie je tak vzácna vec, že si ju musíme veľmi chrániť“, vyriekol kedysi Thomas Jefferson, v poradí tretí prezident novodobých dejín USA. A Gymnázium Boženy Slančíkovej-Timravy v Lučenci si tú svoju históriu, prirodzene, chráni. Na prvopočiatky svojich dejín je právom pyšné.

SkryťVypnúť reklamu

V maximálnej možnej miere však reflektuje pokrok, dobu a jej inovácie, ako aj aktuálnu legislatívu a trendy na trhu práce. Od otvorenia prvej triedy osemročného profilu vzdelávania ubehne o rok a pol už štvrťstoročie.

„Od 1. septembra 1998 nastúpili na školu prví žiaci osemročného gymnázia (zo štvrtej triedy ZŠ) so zameraním na biológiu – chémiu, s názvami tried príma, sekunda, tercia... až oktáva,“ uvádza sa v publikácii Z kroniky Gymnázia v Lučenci, ktorej autorom je známy regionálny historik a bývalý dlhoročný člen pedagogického zboru GBST Jozef Drenko.

V súčasnosti nastupujú žiaci do prímy po absolvovaní piateho ročníka základnej školy, o osemročné štúdium je z ich strany každoročne obrovský záujem.

Druhou štandardnou formou gymnaziálneho vzdelávania je tradičné štvorročné stredoškolské štúdium. To, rovnako ako spomínaný osemročný profil, poskytne žiakom-gymnazistom po jeho úspešnom absolvovaní úplné stredné všeobecné vzdelanie, ktoré je ukončené maturitnou skúškou.

Práve tento profil vzdelávania prešiel pred niekoľkými rokmi v Gymnáziu Boženy Slančíkovej-Timravy výraznejšími zmenami. Ich cieľom bolo (a stále je) ponúknuť absolventom základných škôl – budúcim gymnazistom možnosť užšieho mikrozamerania štúdia už od prvého ročníka.

V školskom roku 2018/2019 sa vôbec po prvýkrát otvorili tri rôzne prvácke triedy konkrétnejšej profilácie.

V bežnej komunikácii sú často označované ako tzv. vetvy – prírodovedná, humanitná a matematicko-informatická. Zmyslom jednotlivých mikrozameraní je prehĺbenie poznatkov z ťažiskových predmetov, avšak rešpektujúc štátom a legislatívou stanovený základ všetkých ostatných všeobecno-vzdelávacích predmetov.

Zameranie si vyberie každý, ponuka je bohatá

Lučenecké štátne gymnázium chce ísť s dobou, reflektuje však aj potreby a požiadavky spoločnosti.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8Q54 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 900
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 134
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 849
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 089
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 861
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 781
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu