LUČENEC. V piatok 4. marca sa konalo v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci otvorenie výstavy Salón tvorby. Ide zároveň o regionálnu postupovú súťaž a neprofesionálnej výtvarnej tvorby a fotografie členov OŠ pri Novohradskom osvetovom stredisku (NOS) v Lučenci z okresov Lučenec a Poltár.
„Hlavným cieľom súťaže je získavanie vedomostí, rozvíjanie zručností, vizuálnej gramotnosti a umeleckoodborný rast jednotlivcov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie výtvarnej a fotografickej tvorby. Základnými hodnotami súťaže sú ľudskosť, rôznorodosť a autentickosť," uviedla Renata Ádamová z NOS s tým, že jej vyhlasovateľom a odborný garantom je Národné osvetové centrum Bratislava.
Regionálne kolo zastrešuje Novohradské osvetové stredisko Lučenec. Spoluorganizátorom výstavy je aj Novohradské múzeum a galéria Lučenec. Výstava potrvá do 18. marca. Ocenené práce pôjdu na krajské a prípadne celoštátne kolo.
„Regionálna súťažná výstava Salón tvorby sa v posledných dvoch rokoch kvôli pandemickým opatreniam musela presunúť do virtuálneho priestoru. Postupujúci autori budú náš región reperezentovať na krajskom kole – Výtvarné spektrum 2022, ktoré sa uskutoční v Stredoslovenskom osvetovom stredisku Banská Bystrica a AMFO 2022, ktoré sa uskutoční v Starej Radnici vo Zvolene," spresnila Ádamová.
Motívy sú rôzne
Vystavujúci autori majú podľa nejrôzne ciele či motívy. Od zmysluplného vyplnenia času na dôchodku, hľadania ďalšieho zdroja príjmov, túžby obdarovať najbližších niečím pekným, realizácie životného sna, až po hľadanie zmyslu života či miesta v ňom.
„Niektorí autori sa stretávajú štúdiách pravidelne už desaťročia, iní prídu len občas, alebo len raz, niektorí sa prídu poradiť o tom kam ísť, akým smerom či na akú školu. Na výstavách preto môžeme stretnúť dielo mladého autora, ktorý o niekoľko rokov možno získa akademické vzdelanie, aj dielo dôchodcu ktorý sa vzdeláva sám a neustále, ale aj dielo začiatočníka v pokročilom veku, ktorý sa rozpamätal na nerealizované sny mladosti," podotkla pracovníčka NOS, ktorá má v tejto organizácii na starosti vedenie neprofesionálnych fotografov a výtvarníkov.
„Na výstave nehľadajme len umeleckú kvalitu, ostatne je to relatívny pojem, hľadajme aj úprimnosť, bezprostrednosť, a hlavne schopnosť kultivovať seba aj druhých prostredníctvom umenia," zakončila.
Spestrením vernisáže bola po odovzdávaní diplomov oceneným aj ukážka tvorby výtvarných diel pušným prachom, ktorú predviedol Zoltán Kovács. Symbolicky ako posledný z trojice obrazov vznikla zapálením pušného prachu holubica mieru.
Súťaže Národného osvetového centra:
• AMFO 2022
50. ročník celoštátnej postupovej súťaže a výstavy amatérskej fotografickej tvorby, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku a uskutočňuje sa od roku 1973 (v rokoch 1973-2005 pod názvom AMFO a DIAFOTO).
• Výtvarné spektrum 2022
59. ročník celoštátnej postupovej súťaže a výstavy nepro-fesionálnej výtvarnej tvorby - celoštátna postupová súťaž neprofesionálnej výtvarnej tvorby VÝTVARNÉ SPEKTRUM je jedinečným podujatím, ktoré poskytuje amatérskym výtvarníkom priestor na prezentáciu a vzájomnú konfrontáciu výsledkov vlastnej výtvarnej tvorby. Súťaž nadväzuje na viacročnú tradíciu podujatia Výtvarná Dubnica, ktoré vzniklo v roku 1963 v Dubnici nad Váhom.
Výtvarné spektrum ako vrcholné podujatie svojho druhu na Slovensku podporuje rozvoj neprofesionálnej výtvarnej tvorby v celej jej žánrovej rozmanitosti – v kresbe, grafike, maľbe, plastike, úžitkovej tvorbe, ale neobchádza ani práce intermediálneho charakteru.
Vyhľadáva a podporuje nové výrazné talenty. Pomocou sprievodných podujatí a odborných seminárov podporuje ďalšie vzdelávanie amatérskych výtvarníkov a metodických pracovníkov. Od svojho vzniku sa v rámci Výtvarného spektra prezentovalo mnoho výtvarníkov, pre ktorých sa súťaž stala odrazovým mostíkom ku kariére profesionálneho umelca.
zdroj: NOS