V okresoch Lučenec a Rimavská Sobota sú zhodne po štyri, v okrese Poltár ani jeden. Vo Veľkokrtíšskom okrese ich evidujú deväť.
V čase, keď za našimi východnými hranicami zúri vojnový konflikt, sa ľudia čoraz viac zaujímajú, či sa v mestách nachádzajú odolné a plynotesné úkryty.
Aj keď aktuálne Slovensku vojnový konflikt nehrozí a akákoľvek panika je zbytočná, rezort vnútra vníma zvýšený záujem o tento druh informácií.

„Pre vojnový konflikt ľudí tiež zaujímajú aj spôsoby varovania obyvateľstva prostredníctvom varovných signálov. Tiež sme zaznamenali zvýšený záujem o vydanie cestovného dokladu a to aj napriek tomu, že Slovensko je bezpečnou krajinou a členstvo v Európskej únii a NATO mu dáva istotu,“ informovala Júlia Andrejčíková z tlačového odboru rezortu vnútra.
V súvislosti s krytmi konkretizovala, že na území našej krajiny sa nachádza zhruba 1500
„Zvyšok je relatívne rovnomerne rozmiestnený po mestách po celom Slovensku. Tieto úkryty majú súhrnnú kapacitu okolo 250-tisíc ukrytých. Ich evidenciu vedú jednotlivé okresné úrady vo svojom územnom obvode,“ dodala Andrejčíková.

Konkrétne na území okresu Veľký Krtíš sa nachádza sedem úkrytov. Dva sú odolné a sedem je plynotesných.
„Nachádzajú sa vo Veľkom Krtíši, Modrom Kameni a v Dolnej Strehovej,“ uviedol Ladislav Dudok, odborný radca z Odboru krízového riadenia Okresného úradu Veľký Krtíš s tým, že tri plynotesné úkryty sú určené pre civilné obyvateľstvo. Dva odolné a štyri plynotesné úkryty sú určené pre zamestnancov právnických a fyzických osôb – podnikateľov, pričom nejde len o zamestnancov kritickej infraštruktúry.
„Odolné úkryty majú kapacitu 53 osôb a plynotesné 580 osôb. Pre civilné obyvateľstvo je kapacita 150 ľudí a pre zamestnancov je kapacita na úrovni 483