TRENČ. Obec Trenč v okrese Lučenec sa nachádza v blízkosti hranice s Maďarskom.
Jej obyvateľstvo tvoria väčšinou Rómovia. No určite nepatrí k obciam, kde by mali problémy s kriminalitou či ďalšími sprievodnými javmi, ktoré automaticky k tejto skupine obyvateľstva značná časť majoritnej spoločnosti pociťuje.

Nielen vďaka kamerovému systému je v obci poriadok. Veľmi pomáha aj miestny sociálny podnik, ktorý má svoje aktivity aj v iných obciach regiónu Novohrad.
Starosta Andrej Barcík vysvetlil, ako sa im to darí dosiahnuť, aj ako bojujú s nečakanými problémami. Takým bola aj strata vody a pomerne časté sucho v obecnom vodovode.
V článku sa dočítate:
•Pandémia sa podpísala hlavne na súdržnosti, chýbali podujatia.
• Štát zrušil viacero projektov, ktoré pomáhali zamestnávať ľudí zo sociálne nevýhodného prostredia.
• Napriek pandémii zrealizovali viacero projektov na zlepšenie života v obci.
• Inšpirovať môžu aj iných. Zamestnávajú takmer 40 ľudí, ktorí by asi inak nemali šancu získať prácu.
• Darí sa im zvyšovať podiel triedeného odpadu.
• Problém z vyľudňovaním nemajú, skôr naopak.
• Ako predchádzajú krádežiam dreva v lese.
• Ako by chceli pomôcť mladým rodinám.
• Ako dosiahnuť pokoj v dedine s nielen národnostne zmiešaným obyvateľstvom.
„Dva roky pandémie sa asi najviac podpísali na súdržnosti obce. Chýbali hlavne spoločenské a kultúrne akcie, pri ktorých sa ľudia stretávali a lepšie spoznávali. Boli by sme radi, aby to bolo minulosťou a mohli sa vrátiť aspoň pred pandemické obdobie," uviedol starosta
"Vlani sme spravili aspoň športový deň, aby sa ľudia stretli. V lete by sme radi opäť spravili deň obce či deň detí alebo matiek. Lebo vidieť, že ľudia sú zdeptaní nielen ekonomicky. Sú vyčerpaní aj psychicky z negatívnych správ, ktoré sa na nás dennodenne valia,“ dodal starosta s tým, že paradoxne zatiaľ nepocítili v obci, že by zamestnaní prišli o prácu.

Dokonca má pocit, že u nich nezamestnanosť naďalej klesá. Vyplýva to zo snahy samosprávy pomáhať pri hľadaní zamestnania.
„Mrzí ma, že na najväčšieho zamestnávateľa na Slovensku – samosprávy sa akosi zabudlo a zrušilo sa viacero projektov vďaka ktorým sme mali možnosť dať prácu ľuďom, ktorí by si ju našli ťažko. Myslím si, že samosprávy vždy vychádzali v ústrety požiadavkám štátu, či už súvisiacich s pandémiou. No nielen v tom. Teraz sú dehonestované. Nechceme byť velebení, ale chceme byť rovnocenným partnerom. Pripomienky ZMOSu, ktoré zastupuje samosprávy k navrhovaným zákonom či vyhláškam bývajú nevypočuté,“ tvrdí Andrej Barcík.