FIĽAKOVO. Pätnásty ročník Palóckej Veľkej noci na Fiľakovskom hrade prilákal tisíc návštevníkov, čo podľa organizátorov podujatia znamená, že podujatie svoje čaro nestratilo ani napriek dvojročnej prestávke, ktorú vynútila pandémia. Tradičná akcia sa konala v pondelok 18. apríla, jej organizátorom je Mestské kultúrne stredisko vo Fiľakove.
„ Regionálne, tzv. palócke tradície boli prezentované hlavne miestnymi remeselníkmi, ale aj vystupujúcimi súbormi. Návštevníci si mohli vyskúšať u remeselníkov spoločnosti Motolla rôzne techniky zdobenia vajíčok, naučiť sa základy zdobenia perníkov a vyrobiť si veľkonočné figúrky z pálky," uviedla riaditeľka Mestského kultúrneho strediska (MsKS) vo Fiľakove Andrea Illés Kósik.
Na javisku sa vystridalo viacero domácich i cezpoľných účinkujúcich. Veľkému záujmu sa tešil koncert hosťovskej hudobnej formácie z Komárna. Róbert Lakatos a skupina RÉV.
„Sprievodným programom podujatia bol jarmok, svätenie jedál, dobový kolotoč, jazda na koni s členmi OZ Slobodný cval, lukostreľba pod vedením členov občianskeho združenia Fiľakovskí vlci, rozprávkový kútik bábkového divadla MeseFigurák a ochutnávka tradičných palóckych jedál spoločnosti Banyatársaság. Nechýbala ani veľkonočná oblievačka a šibačka," dodala riaditeľka MsKs s tým, že po účinkovaní speváckej skupiny Foncsik a Galáris či speváčok DFS Jánošík žiaci miestnych základných škôl dievčatám zarecitovali veľkonočné básničky a vinše a následne ich oblievali a šibali, za čo dostali od dievčat veľkonočné vajíčka.
Záujemcovia mohli navštíviť aj hrad – stále expozície Hradného múzea vo Fiľakove a dočasnú expozíciu s názvom „Vývoj kníhtlačiarstva od stredoveku po súčasnosť” v Bebekovej veži hradu.
„Organizátori umožnili voľný vstup na podujatie ukrajinským utečencom, ktorí si našli dočasné útočisko vo Fiľakove. Desiatky detí, ktoré so svojimi rodinnými príslušníkmi utiekli na Slovensko pred vojnou, tak mohli zažiť niekoľko bezstarostných hodín pozorovaním folklórneho programu alebo aktívnym zapojením sa do zdobenia vajíčka, jazdou na koni, lukostreľbou či oblievačkou, zakončila Illés Kósik.