LUČENEC. Ľudia so zrakovým a sluchovým postihnutím si od utorka pri návšteve Novohradského múzea a galérie (NMG) v Lučenci môžu plnohodnotne vychutnať expozície a výstavy. Ako informoval odborný referent pre komunikáciu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marek Mačica, v rámci projektu Búrame bariéry tu pre nich pribudli interaktívne prvky, vďaka ktorým sa stanú plnohodnotnými návštevníkmi múzea.
Rozpočet projektu bol v celkovej výške 24 100 eur. Banskobystrický samosprávny kraj prispel na jeho realizáciu sumou 10 500 eur, ministerstvo kultúry 12-tisíc eur a samotné múzeum sumou 1 600 eur.
V múzeu pribudli vodiace línie, ktoré nevidiacim a slabozrakým pomôžu s orientáciou. Ďalej sprievodca, ktorý ich prostredníctvom tabletu prevedie výstavami a expozíciami. Pri vybraných zbierkových predmetoch zároveň pribudli štítky v Braillovom písme. „Prínosom tohto projektu je aj to, že ide o zaujímavú formu vzdelávania pre zdravých návštevníkov, ktorí majú možnosť vďaka interaktívnym prvkom pochopiť, ako vnímajú svet ľudia s hendikepom,“ uviedol predseda BBSK Ján Lunter.
Telesne znevýhodnení návštevníci majú k dispozícii dva spôsoby prehliadky. „Prvým spôsobom je zapožičanie sprievodcu stálej expozície v čiernotlači a v Braillovom písme, ktorý poskytuje základné informácie o expozícii a aktuálnej výstave. Sprievodca je k dispozícii na zapožičanie v pokladni múzea. Zároveň boli pri vybraných zbierkových predmetoch inštalované štítky písané v Braillovom písme, ktoré nevidiacich a slabozrakých návštevníkov nabádajú, aby si predmety bez problémov ohmatali a vytvorili si tak svoj vizuálny obraz,“ objasnil vedúci oddelenia kultúry BBSK Peter Černek.
Druhý spôsob je zapožičanie si digitálneho sprievodcu vo forme tabletu, ktorý za pomoci zvukových nahrávok a textov sprevádza výstavou a celou expozíciou. „Aplikácia funguje na princípe vysielačov. Vo vybraných miestnostiach sa automaticky na tabletoch spúšťajú zvukové nahrávky. Výhodou je širokospektrálne využitie pre všetkých návštevníkov múzea,“ dodal vedúci.
Projekt vznikol v úzkej spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska tak, aby jednotlivé prvky plne vyhovovali zdravotne znevýhodneným osobám. Podobné interaktívne prvky pre znevýhodnených ľudí by mali pribudnúť aj v ďalších kultúrnych inštitúciách kraja. Najbližšie to bude v rámci vynovených expozícii Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.