LUČENEC. Na začiatku prípadu sú podvodníci s vymysleným príbehom, na konci okradnutá seniorka z Lučenca. Vystrašená dôchodkyňa uverila, že jej a tiež jej dcére ide o život.

Podľa informácií, ktoré poskytli ochrancovia zákona, zazvonil prvý júnový deň telefón 79-ročnej dôchodkyne.
"Muž sa predstavil ako policajt a žene povedal, že jej dcéra na aute zrazila a zranila nejaké dieťa. Žena mu síce odpovedala, že jej dcéra nemá žiadne auo a zložila telefón, no ten zazvonil opäť," priblížili policajti a pokračovali:
"Dôchodkyni povedal, že všetky peniaze, ktoré má doma, má vložiť na bankový účet, ktorého číslo jej nadiktoval."
Na policajtov čakala zbytočne
Zrejme v snahe vzbudiť dôveryhodnosť, muž seniorke povedal, aby zavolala na číslo 158 a presvedčila sa, že je skutočný policajt.
Vzápätí ju usmernil, že o 10 minút pre ňu príde taxík, že má ísť vložiť na účet peniaze. Vraj je to pre jej ochranu a tiež ochranu jej najbližších.
"Žena chcela pre istotu zavolať aj svoju dcéru, no na to jej muž povedal, aby peniaze na účet vložila ihneď, pretože prídu poľskí vrahovia a zavražia ju a jej dcéru a že ju okradnú," opísali policajti.

Podvodník dôchodkyňu v telefonáte uisťoval, že peniaze, ktoré vloží na účet, ktorý jej nadiktoval, je na druhý deň vráti.
„Tento chlap mi povedal, že mám ísť vložiť peniaze na hlavnú poštu v Lučenci, že je tam poštová banka a keď zaplatím, tak mám ísť pred obchodný dom PRIOR v meste Lučenec, že tam prídu policajti pre mňa ... ."
Pre seniorku skutočne prišiel taxík. Vystrašená vodiča poprosila, aby ju zaviezol pred poštu na Novohradskej ulici v Lučenci. Peniaze vložila na určený účet, potom prešla pred PRIOR a čakala na policajné auto.
"Stála tam zhruba polhodinu, ale nikto nechodil. Vtedy si uvedomila, že sa stala obeťou podvodu. Jej úspory vo výške 6500 eur boli zakrátko z účtu vybrané a celá situácia sa už nedala vrátiť späť," ozrejmili policajti.
Policajti vystríhajú dôchodcov pred podvodníkmi
Aj v súvislosti s týmto prípadom upozorňujú najmä seniorov, aby neverili neznámym osobám, ktoré im telefonujú a z rôznych príčin od nich žiadajú peniaze.
"Žiadame seniorov, aby si skutočnosti uvádzané v telefóne s neznámou osobou ihneď overili telefonicky u svojich príbuzných, tak, že im obratom zavolajú. Tiež ich vyzývame, aby nevyberali svoje finančné úspory pre cudzie osoby, nedávali peniaze osobám, ktoré nepoznajú, nevkladali peniaze na cudzie účty a neposielali neznámym osobám peniaze cez finančné služby. Dôchodcom odporúčame, aby v týchto prípadoch ihneď kontaktovali políciu na čísle 158," zakončili ochrancovia zákona.

O tom, že podvodníci si za svoje obete vyberajú najmä seniorov, svedčia aj nedávne prípady. V apríli 78-ročná dôchodkyňa z Banskobystrického kraja vyhodila podvodníkom cennosti v kufri z balkóna v domnení, že ich musia policajti preskúmať.
Ďalšia starká poslala 5-tisíc eur na účet "riaditeľa banky", od dôchodcu zinkasovala "pani Braunová zo súdu" 10-tisíc eur.