LUČENEC. Novohradské múzeum a galéria v Lučenci (NMG) je už niekoľko rokov úspešným žiadateľom projektov Fondu na podporu umenia, tie pomáhajú v činnostiach, ktoré zostávajú zraku návštevníkov múzea neraz ukryté. Ako informovala etnologička múzea Michaela Škodová vďaka nim sa podarilo dobudovať zbierkový fond, zreštaurovať ho, ochrániť, získať financie na odborné a prezentačné činnosti, ako aj na publikačnú činnosť.
„Dostavbou depozitára Novohradského múzea a galérie z finančných zdrojov BBSK sa Novohradskému múzeu a galérii (NMG) v roku 2019 podarilo zabezpečiť a skvalitniť uloženie zbierkových predmetov (historický nábytok, remeslá, keramika - výtvarné umenie).," povedala na úvod Škodová.
Depozitár je vybavený posuvným regálovým systémom a regálmi dosahujúcich výšku 3,5 m. Zámerom projektu pod názvom Ochrana zbierkových predmetov z keramiky bolo zabezpečiť bezpečnosť pri trvalom uložení zbierkových predmetov v depozitárnych priestoroch.
„Cieľom projektu bolo optimalizovať úložné priestory v depozitári, sprehľadniť systém zakladania zbierkových predmetov väčších rozmerov, zabezpečiť samotné zbierkové predmety pred poškodením zvonku pri uložení, ako aj pri ich transporte na výstavy v rámci Slovenska a aj do zahraničia," spresnila etnologička.
Stanovené ciele projektu boli naplnené zakúpením 85 ks drevených debien. Paletové drevené debny sú ideálne prepravné obaly pre export do všetkých typov krajín; schválené podľa medzinárodnej normy ISPM15. Ideálne sú pre uloženie a transport ťažkých predmetov.

Snaha o zachovanie kultúrneho dedičstva
Zámerom dalšieho projektu "Tradičná kultúra mikroregiónu Novohradské podzámčie" bolo zachovať materiálne prejavy tradičnej kultúry Novohradu a udržať ich v regióne, kde boli vyrobené a používané.
„Cieľom akvizície bolo získať do zbierok múzea jedinečné kusy a uchovať ich pre budúce generácie. V súčasnosti je pre múzeá čoraz ťažšie získať takéto predmety do svojich zbierok, stávajú sa zberateľskými artiklami a končia v súkromných rukách," upozornila Škodová.
Prínosom tejto akvizície je doplnenie zbierkového fondu, zhodnotenie, porovnanie, využitie na výstavné účely a možnosť sledovania vývoja sortimentu novohradských výrobcov v minulosti. NMG.

Zámerom projektu Akvizícia Knižnice NMG bola akvizícia nových odborných publikácií a časopisov, cieľom projektu doplniť odborný knižničný fond, zatraktívniť ponuku špeciálnej knižnice pre čitateľov, sprístupniť čitateľom z regiónu odbornú literatúru.
„Nakúpili sme odborné publikácie z oblasti archeológie, histórie, etnológie, dejín výtvarného umenia, múzejnej pedagogiky a marketingu. Prínosom projektu je doplnenie knižničného fondu o nové tituly z odbornej literatúry týkajúcej sa spoločenských vied a tiež publikácií z nových oblastí, ktoré sa za posledné roky aj na území Slovenska etablovali, ako napr. múzejná pedagogika a kultúrny manažment," objasnila pracovníčka múzea s tým, že v poslednom desaťročí Knižnica NMG získala publikácie len darom, čo nie je postačujúce ani pre činnosť múzejných pracovníkov, ani pre verejnosť, ktorá má možnosť prezenčného štúdia literatúry v NMG.
„Odborní pracovníci pri svojej činnosti potrebujú kvalitnú a aktuálnu odbornú literatúru, vďaka ktorej môžu ďalej zhodnocovať zbierkový fond, opierať sa o aktuálne výsledky pri vlastnej výskumnej činnosti či publikácii vlastných výstupov."
V rámci projektu Akvizícia Knižnice NMG sa podarilo nakúpiť spolu viac než 43 publikácií.
V r.2022 bol podporený aj projekt Vzdelávacie programy v NMG aj mimo nej, ktorého cieľom je vytvoriť vzdelávacie programy pre rôzne skupiny návštevníkov a zatraktívniť návštevu múzea, poskytnúť návštevníkom posunutie vo vnímaní artefaktov, v ich vedomostiach a hodnotovej orientácii. Hlavnou projektovou aktivitou je vznik štyroch vzdelávacích projektov určených pre žiakov ZŠ, rodiny s deťmi a starých rodičov.
Úspešnú publikáciu rozšíria a vydajú nanovo
V roku 2019 vydalo NMG publikáciu Novohradská paličkovaná čipka v náklade 200 ks, ktorá sa behom mesiaca úplne vypredala.
„Preto sme podali v r. 2022 projekt na jej druhé, rozšírené vydanie, ktoré bude obsahovať viac prekreslených vzorov novohradskej paličkovanej čipky, ako aj maďarskú a anglickú jazykovú mutáciu, keďže o ňu prejavili záujem aj za našimi hranicami," povedala Škodová.
Okrem spomínaných projektov prebiehajú aj ďalšie, ako napríklad akvizičné a reštaurátorské projekty finančne podporené Fondom na podporu umenia.