LUČENEC. Kolekciu šperkov pod názvom Stratený Novohrad od Katarína Žiak Jewellery prezentovali v Novohradskom múzeu a galérii (NMG)po prvýkrát na módnej prehliadke spojenej s besedou s autorkou v auguste 2021. Pre veľký záujem pripravilo NMG výstavu pod názvom Stratený Novohrad, ktorá bude v jeho priestoroch sprístupnená do 31. júla. V rámci výstavy sú vystavené zväčšeniny autorských šperkov z kolekcie Stratený Novohrad, ilustrované zbierkovými predmetmi, v ktorých našla autorka inšpiráciu.
„Doménou pri tvorbe šperkov Kataríny Žiak sa stala chirurgická oceľ, ktorá v ďalšom tvorivom procese podlieha galvanickému pokovovaniu 23,5-karátovým zlatom a 99,9 % ródiom v rôznych farebných prevedeniach," uviedla etnologička NMG Michaela Škodová.
Šperky dopĺňa aj hmotnými darmi zeme
Všetky šperky vyrába na Slovensku vo vlastnom ateliéri od roku 2016. V súčasnosti má 23 kolekcií, ktoré obsahujú viac ako 800 vzorov v rôznych veľkostiach a farebných prevedeniach. Šperky dopĺňa sladkovodnými perlami, ale aj drahými kameňmi a minerálmi, ako napríklad akvamarín, malachit, chalcedón, nefrit, ruženín či tigrie oko, ktoré šperkom dodávajú jedinečnosť.
Slovenská ornamentika, ľudové výšivky a paličkované čipky sú pre ňu nekonečným zdrojom inšpirácie, pretože práve vďaka detailom minulosti ukrytým v novom modernom prevedení si môžeme pripomenúť fragment histórie, ktorý je pre mnohých už zabudnutou súčasťou našej národnej identity. Práve cez moderný šperk vychádzajúci z tradície sa záujem o tradičnú kultúru dostáva aj k ľuďom, ktorí sa o danú tému primárne nezaujímajú. Jej jednofarebné šperky sú nadčasové, pristanú ženám všetkých vekových kategórií.
Inšpiráciu našla v múzeu
Katarína Žiak navštívila Novohradské múzeum a galériu (NMG) v Lučenci a nahliadla do jeho zbierok, kde našla ďalšiu inšpiráciu pre dve svoje kolekcie Stratený Novohrad a Rozkvitnutá Ábelová. Kolekcia Stratený Novohrad vychádza z ornamentov autentických výšiviek pochádzajúcich práve zo zaniknutých obcí Lešť a Turie Pole, ktoré sa NMG podarilo zachrániť a zozbierať. Vďaka zachráneným kúskom sa jedinečné vzory výšiviek z týchto obcí mohli zachovať pre ďalšie generácie. Aj preto sa „Stratený Novohrad“ nikdy nestane zabudnutým, hoci Turie Pole a Lešť dnes už neexistujú. Druhá kolekcia je venovaná kvetinovým ornamentom z tradičného odevu obce Ábelová, predovšetkým z vyšívaných zamatových šatiek.
Spolupráca s výrobcami, výtvarníkmi a dizajnérmi poukazuje na fakt, že múzeá nie sú len pasívnym „skladom“ zbierkových predmetov, ale môžu byť aj zaujímavou a podnetnou inšpiráciou pre súčasných dizajnérov a šperkárov, ktorí tradičným ľudovým ornamentom ponúkajú „druhý život“ prostredníctvom svojej tvorby. Zároveň môže slúžiť ako príklad toho, ako sa dá s citom zaobchádzať s tradíciou a aj pri určitom stupni štylizácie nepotrieť jeho základné rysy, či nepoprieť jeho historický a lokálny kontext.
Doplnením výstavy priamo v priestoroch je krátky dokument natočený priamo v ateliéri šperkárky, keďže nie je možné ju ukázať v priestoroch múzea naživo. Prostredníctvom filmu zavedieme návštevníka priamo do procesu vzniku vystavených šperkov.
Počas trvania je pripravených niekoľko sprievodných podujatí, najbližšie sa bude konať dňa 29.5.2022 od 14.30 a budeme sa venovať téme Kožené šperky. Návštevníci si budú môcť vyrobiť a vyzdobiť vlastnoručne vlastný kožený prívesok či náušnice.
Výstava vznikla vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja.