Podrviť, zlisovať, prípadne zneškodniť zmesový komunálny odpad ako doposiaľ a zaviesť ho na skládku, už od nového roka nebude možné. Podľa nových pravidiel musí takýto odpad prejsť fyzikálnou, termickou, chemickou alebo biologickou úpravou.
V praxi to znamená výstavbu nových zariadení v horizonte pol roka. Odborníci na odpadové hospodárstvo a tiež zástupcovia samospráv vylučujú, že sa to dá stihnúť.

Niekoľko týždňov sa dožadujú konštruktívneho dialógu s Jánom Budajom, šéfom rezortu životného prostredia.
Ten si však zatiaľ s nimi za jeden stôl nesadol.
V prípade, že sa spomínaný termín nezmení, hrozia čierne scenáre. Pre toho, kto sa rozhodne konať po starom aj likvidačné sankcie.
Nereálny termín
Peter Krasnec, prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve
“V podstate všetky mestá a obce musia na danú zákonnú povinnosť urobiť verejné obstarávanie, keďže úprava odpadov zvýši finančné náklady na nakladanie so zmesovým komunálnym odpadom o 90 až 100 percent. O tom, že musí byť nové verejné obstarávanie, pravdepodobne väčšina starostov a primátorov ani len netuší
„
(APOH), otvorene hovorí o katastrofe s ďalekosiahlymi dopadmi na hospodárstvo miest a obcí. Čo od nového roka s vyše 1,5 milióna ton zmesového komunálneho odpadu aktuálne nikto netuší.
„Táto povinnosť sa týka celého reťazca – štátu, samospráv aj priemyslu. Je jasné, že prvé dva články reťazca ju nie sú schopné splniť. Dobrovoľne k tomu pristúpili prevádzkovatelia skládok odpadov, ktorí okamžite po uzákonení povinnosti začali s projektmi, ktoré majú pre pôvodcu zmesového komunálneho odpadu zabezpečiť jeho úpravu. A v tom tkvie problém. Daná povinnosť sa totiž zákonom stanovila veľmi neskoro. Navyše, na jej realizáciu je veľmi málo času,“ vyjadril sa Krasnec.

Pre ilustráciu uviedol, že výstavba takéhoto zariadenia trvá, aj vzhľadom na ekonomickú krízu, súvisiacu s pandémiou aj vojnovým konfliktom na Ukrajine, minimálne šesť až dvanásť mesiacov.