LUČENEC. Mestské múzeum Lučenec pripravilo v spolupráci s Maďarskou akadémiou umení (MMA) a Maďarským múzeom architektúry – Pamiatkovým dokumentačným centrom (MÉM MDK) výstavu Nech mi urobia svätostánok venovanú architektúre vybraných maďarských, rumunských a slovenských synagóg (synagóg maďarských komunít).
Medzi predstavenými synagógami aj dve sestry tej lučeneckej
„Osudy stavieb sú úzko spojené s dejinami krajín i osudmi spoločenstiev/komunít. Výstava návštevníkovi predstaví synagógy od najstarších stredovekých zo 14. storočia po stavby z prvej polovice 20. storočia od významných architektov, ku ktorým patril aj Leopold Baumhorn, autor lučeneckej synagógy," uviedla vedúca mestského múzea Andrea Moravčíková s tým, že na výstave je predstavený vybraných maďarských, rumunských, srbských a slovenských synagóg (synagóg maďarských komunít). „Osudy týchto stavieb sú úzko spojené s dejinami krajín i osudmi komunít."

Tu si dovolíme malé odbočenie, na vystavenách paneloch nájdeme aj dve synagógy, ktoré majú spoločného architekta s lučeneckou. Už spomímaný maďarský architekt Leopold Baumhorn navrhol synagógu v maďarskom meste Szeged (ide o štvrtú najväčšiu synagógu na svete) a aj svätostánok v srbskom Novom Sade, tá je zvonku viac podobná tej lučeneckej. Ale u obidvoch môžeme pozorovať viacero spoločných prvkov, vrátanie celkového členenia priestoru. Tieto synagógy sú tak pomyselnými väčšími sestrami lučeneckej synagógy.
Pre náhle ochorenie sa z otvorenia výstavy ospravedlnila kurátorka výstavy doktorka Ágnes Ivett Oszkó. „Veľmi si priala byť tu s nami a preto sme sa rozhodli, že ju pozveme na derniéru výstavy 21. augusta 2022, aby oboznámila záujemcov so samotným projektom a obsahom výstavy," povedala vedúca mestského múzea.
Židovská komunita reagovala kresťanské trendy
„Na chronologicky zoradených paneloch sa dozviete, ako židovská komunita v Synagógach - sakrálnych budovách reagovala na architektonické štýly, ktoré sa vyvíjali bezprostredne v jej blízkosti. Dá sa povedať, že reagovala na trendy výstavby sakrálnych objektoch kresťanskej majoritnej spoločnosti. Uvedomme si, že prvé príbytky v ktorých sa realizovali židovské bohoslužby boli púštne modlitebné stany," pripomenula Moravčíková.
Ich vývoj prešiel od sakrálnych objektov Synagóg cez jeruzalemský Chrám fungujúci takmer celé tisícročie až k monumentálnym secesným stavbám. Tak z architektonického hľadiska možno synagógu považovať za niečo definitívne, hoci sa jej štýl v priebehu zhruba dva a pol tisícročí menil.

Výstava o maďarskej synagogálnej architektúre predstavuje výber z diel takmer jedného tisícročia, tieto približujú charakteristické črty tohto žánru, komunity ktoré ich stavali a ich históriu.
Výstava bude sprístupnená počas otváracích hodín Mestského múzea do 21. augusta 2022.